Bayrak Günü Abhazya'da Coşkuyla Kutlandı

Çarşamba, 25 Temmuz 2018 10:45

Abhazya’da her yıl 23 Temmuz günü kutlanan “Bayrak Günü” bu yıl Sohum sahilinin en hareketli noktalarından olan Bagapş meydanında yapılan etkinliklerle kutlandı.

Abhazya’nın her yerinden başkent Sohum’a gelmiş insanlar ve yaz tatillerini geçirmek için ülkede bulunan turistlerin oluşturduğu kalabalık akşam saatlerinde sahilde toplandı ve etkinliklerin başlamasını beklediler.

Küçük büyük herkesin elinde bayraklar vardı, geleneksel kıyafetler giyilmiş, günlük kıyafetlerde kırmızı yeşil ve beyaz renkler hakimdi. Gençlik gruplarının bayraklı yürüyüşü ve alana girişleri, atlı süvarilerin bayraklı geçişi, meydanda kurulan sahnede verilen halk konserleri ve dans gösterileri, gecenin ilerleyen saatlerinde yapılan havai fişek gösterisi ve kumsal boyunca yakılan ateşler etrafında yapılan sohbetlerle oldukça coşkulu bir bayram yaşadı Abhazyalılar.

BAYRAK GÜNÜNDE YARDIM ORGANİZASYONU

Hasta çocuklara yaptığı destek tedavilerle tanınan Aşana Kültür ve Yardımlaşma Vakfı da, çocukların yaptığı tablolardan oluşan bir sergi ve bir satış standı ile etkinliklere dahil oldu. Satış standında Türkiyeli bir grup tarafından kurulan Aydgılara Atsha Kültür Vakfı’nın organizasyonuyla Türkiyeli bazı üreticilerin ürünleri ve ev hanımlarının evde yapıp getirdikleri lezzetler satışa sunuldu. Turistleri ve halkın büyük ilgisiyle karşılanan stanttaki ürünler ve  sergilenen resimler kısa sürede satıldı.

Satıştan elde edilen gelir, standa konulan yardım kutusunda toplandı ve küçük Michael Reiman’ın tedavi edilemez hastalıklardan olan halk arasında kelebek hastalığı olarak bilinen rahatsızlığının tedavisi için açılan kampanyaya bağışlandı.

Aşana Vakfı Müdürü Makdina Cincoliya konuyla ilgili olarak, “Çocuklarımız resim sergisine özel olarak ve heyecanla hazırlandılar, resimler çizdiler, boyadılar, bu onlar için verimli bir etkinlik oldu. Onların el emeğine, diasporalı vefakar kadınların katkıları da eklendi, çok teşekkür ediyoruz. Elde edilen geliri epidermoliz bullez (kelebek hastalığı) hastası çocuğumuzun tedavisi için başlattığımız kampanyaya aktardık” dedi.

Aydgılara Atsha Vakfı temsilcisi Behice Bağ ise, “Aşana Vakfı’nı ve çocuklarımızla ilgili özverili faaliyetlerini yakından takip ediyoruz. Michael Reiman'ın öyküsünü duyduk ve yardımcı olabileceğimizi düşündük. Henüz çok yeni bir vakıf olmamıza rağmen, son anda duyarlı bir grup kadına ve birkaç üretici firmaya ulaşarak böyle bir katkı organizasyonu gerçekleştirdik. Emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Umarız küçük de olsa katkımız yerine ulaşır ve çocuğumuzun tedavisine devam edilir” şeklinde konuştu.