Efsane Lider Ardzınba 73. Doğum Yılında Kabri Başında Anıldı

Salı, 15 Mayıs 2018 17:10

1992-93 bağımsızlık savaşının lideri ve Abhazya Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı Vladislav Ardzınba, doğumunun 73. yıldönümünde yakınları ve tüm sevenleri tarafından mezarının başında anıldı.

14 Mayıs 1945 doğumlu Ardzınba’nın Eşera Köyü’ndeki kabrinin başında, Abhazya halkı, okul çocukları, savaş gazileri ve resmi erkan, ailesi, akrabaları, silah arkadaşları ve yakınları günün erken saatlerinden itibaren hazır bulunarak, çiçekler bıraktılar.

Abhazya ulusal kahramanı Vladislav Grigoreviç Ardzınba, 1990 yılında Abhazya Yüksek Konseyi başkanlığına seçilmiş, bağımsızlık savaşının patlak vermesiyle bu mücadeleye önderlik etti. Abhazya’nın zaferiyle sonuçlanan savaşın ardından 26 Kasım 1994'te Abhazya Cumhurbaşkanı seçilen Vladislav Ardzınba iki dönem bu görevi yürüttü. Geçirdiği rahatsızlığın ardından 4 Mart 2010’da hayatını kaybeden Abhazya lideri, aynı zamanda tarihçi, dilbilimci ve mitoloji uzmanı olarak da tanınmaktadır. Ardzınba’nın Anadolu’daki antik halklar, Hattiler ve Hititler üzerine yaptığı araştırmalar ile ilgili Türkçeye de çevrilen bir kitabı bulunmaktadır.

Kaynak: Apsnypress