Abhazya'nın Rusya Büyükelçisi Dvinyanin Hacimba'ya Güven Mektubunu Sunarak Göreve Başladı

Salı, 15 Mayıs 2018 16:35

Abhazya’nın yeni Rusya Büyükelçisi olarak atanan Aleksey Dvinyanin Cumhurbaşkanı Hacimba’ya güven mektubunu sunarak görevine başladı.

Atama kararı 30 Mart’ta Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin tarafından imzalanan Dvinyanin Abhazya büyükelçisi olarak atanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “İki önemli dost ve müttefik olan halklarımızın ve devletimizin geleceği için işbirliği içinde çalışmaya devam edeceğim...” dedi.

Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacimba ise bu yıl Rusya’nın Abhazya’yı tanıma kararının 10. yılını kutlayacaklarını hatırlatarak, sonraki yıllarda da Rusya’nın güvenilir ve sorumluluk sahibi bir ortak olduğunu gösterdiğini söyledi ve "Abhazya, Abhaz-Rus stratejik ortaklığı konusunda duyarlı, bölgede barış ve istikrarın sağlanmasına yönelik eylemlerinde tutarlı davranışlarına devam edecektir...” dedi.

Büyükelçi Aleksey Dvinyanin bu görüşmenin ardından, Abhazya Dışişleri Bakanı Daur Kove ile de biraraya geldi. Daha sonra ise Cumhurbaşkanı Hacimba ile birlikte, Abhazya Devlet Müzesi’nde efsanevi lideri Nestor Lakoba’nın 125. doğum yıldönümü onuruna açılan fotoğraf sergisini ziyaret ettiler.

Aleksey Dvinyanin 30 Mart 2018 tarihinde V. Putin tarafından imzalanan kararname ile, Rusya’nın Abhazya’da büyükelçilik açtığı 2008 yılından bu yana görev yapan Rusya’nın Abhazya büyükelçisi olarak görev yapan Semyon Grigoriev'in yerine atandı.

Kaynak: Cumhurbaşkanlığı-Dışişleri Bakanlığı Basın Servisi