Batal Capua ve Adgur Ampar Ortak Sergisi Açıldı

Çarşamba, 28 Mart 2018 18:19

Abhazya'nın tanınmış sanatçılarından Batal Capua ve Adgur Ampar'ın seçme çalışmalarından oluşan "Sonbahar-İlkbahar" isimli ortak sergi, başkent Sohum'da Merkez Sergi Salonu'nda açıldı. Sanatçıların, aynı sergiyi farklı çalışmalarıyla geçtiğimiz yıl da düzenledikleri öğrenildi.

Yağlıboya ve karakalem çalışmalar, grafikler, soyut figürler ve gerçeküstü görüntülerden oluşan sergi, ilk gününde sanat çevresinden çok sayıda önemli ismin, eleştirmenin ve sanatseverlerin ilgi odağı oldu.

Ziyaretçilerin sergiyle ilgili değerlendirmelerinden bazıları; "etkileyici, görsel bir şölen...", "bir çok farklı stilde ve sanat türünde çalışılmış olmasına rağmen güzel bir uyum yakalanmış...", "70 eser var, ancak her biri iyi çalışmalar ve tek tek incelemekten yorulmadığımız bir kalite var..." şeklinde ifade edildi.

Capua ve Ampar'ın 2017 yılındaki ortak sergilerinde soyut resimlerin ağırlıklı olarak yer aldığı, bu sergilerindeki stil çeşitliliğinin ziyaretçilere farklı bir haz verdiği gözlendi. Sanatçı Adgur Ampar da iki sergi arasındaki farkı aynı şekilde değerlendirdi.

Sergiyi ziyaret eden sanatçıların gözde eserlerinin, sürrealist çizgileriyle dikkat çeken Adgur Ampar'ın "Suzanne ve Gergedanlar" ve "Adem ile Havva" isimli soyut tabloları ile Batal Capua'nın mitoloji konulu tabloları ve "Fırtınadan Sonra Sohum iskelesi" tabloları olduğu gözlendi.

Lakoba Caddesi üzerindeki Merkez Sergi Salonu'nda görebileceğiniz serginin 14 Nisan'a kadar açık olacağı bildirildi.