Abhazya Geri Dönüş Devlet Komitesi'nin 25. Kuruluş Yıldönümü Kutlandı

Cuma, 23 Mart 2018 18:40

Abhazya Geri Dönüş Devlet Komitesi'nin (Demografya) kuruluşunun 25. yıldönümü, başkent Sohum'da yapılan törenle kutlandı.

Kuzey Kafkasya Cumhuriyetleri, Türkiye, Ürdün, Suriye ve diğer ülkelerden bazı temsilcilerin de katıldığı görülen kutlama etkinliğinde, Cumhurbaşkanı Raul Hacimba da hazır bulundu.

Yaptığı konuşmada Komite'nin 25. yılını kutlayan ve tüm çalışanlarına başarılar dileyen Hacimba, "25 yıl tarih için çok uzun bir dönem olmayabilir, ancak bu süre boyunca Komitemiz başarılı işler yapmıştır. 1992-93 Yurtseverlik Savaşı sonrasında, Devlet Geri Dönüş Komitesi'nin kurulmasına ilişkin kararnameyi imzalayan Vladislav Ardzınba, diasporamızla bağlarımızı güçlendirmenin gereğine inanmıştı ve bağımsız, güçlü bir devlet inşa etmek için kardeşlerimizi tarihi vatanlarına geri döndürmek için bir programa ihtiyaç olduğunu anlamıştı. Komitemiz bugüne kadarki çalışmalarıyla yurttaşlarımızla iletişim kurmuş, bir kısmı Abhazya'ya geri dönüp ülkenin sosyo-ekonomik yaşamına katılmış, ailelerini kurulmuş, bazıları da küçük işletmeler kurmuş, ülkemizde eğitim, kültür ve sporun gelişimine katkıda bulunmuştur. Bu insanların çocukları bugün büyüdüler" şeklinde konuştu. 

Cumhurbaşkanı savaş sırasında Abhaz halkına diasporadan katılanlar olduğunu da hatırlatarak, "Abhaz halkının Büyük Yurtseverlik Savaşı sırasında Türkiye, Suriye, Ürdün'den buraya gelerek, ellerinde silahlarıyla Abhazya'nın özgürlüğü için hayatlarını feda etmeyi göze alan çocuklarımız asla unutulmayacak. Bunu yaparak, bir Abhaz'ın dünyanın neresinde yaşarsa yaşasın ata toprakları için sorumluluk hissettiğini kanıtlamış oldular" dedi.

Etkinlikte, eşinin sağlık problemi nedeniyle Türkiye'de bulunan Geri Dönüş Devlet Komitesi Başkanı Beslan Dbar'ın mesajı da okundu. Dbar mesajında, yaşanan zorlukları aşmak için sadece vatan sevgisinin yeterli olmadığını, geleceğimiz için omuz omuza mücadele edilmesi gerektiğni belirterek, "Daha büyük başarılar bizi bekliyor" dedi.

Gecede ayrıca geri dönüşe katkısı olan bazı isimlere törenle Ahdz-Apşa devlet nişanı verildi.

Kaynak: Apsnypres-Sputnik Apsny