Hacimba'dan Özeleştiri: "Hala Bir Geri Dönüş Programımız Yok..."

Cuma, 16 Mart 2018 19:48

Önceki gün Abhazya Geri Dönüş Devlet Komitesi Başkanı Beslan Dbar ile biraraya gelen Cumhurbaşkanı Raul Hacimba, bir geri dönüş programının oluşturulmasının önemini dile getirdi.

Geri Dönüş Komitesi'nin kuruluşunun 25. yıldönümü nedeniyle Komite Başkanı Dbar'ı makamında kabul eden Hacimba konuyla ilgili olarak,

"İnsanlarımızın vatanlarına dönebilmeleri için en önemli şey, bir geri dönüş programının oluşturulması. Yıllardır bir geri dönüş programına duyduğumuz ihtiyacı söylüyoruz ama hala elimizde durumu takip edebileceğimiz herhangi bir belge yok. En kısa zamanda bu çalışmayı yapmamız gerekiyor. Bu program Abhazya'ya yerleşen geri dönüşçünün artık bir geri dönüşçü değil bu ülkenin vatandaşı olduğunu vurgulamalıdır. Ana vatanlarına geri dönen vatandaşlarımızın hayatlarını burada sürdürebilmeleri için eğitim, sağlık, istihdam, konut konularında mümkün olan yardımı yapmalıyız..." şeklinde konuştu.

Görüşmede Cumhurbaşkanı Hacimba, Komite'nin 25. kuruluş yıldönümü etkinlikleri için gereken desteği vereceklerini belirtirken, Beslan Dbar ise görevi döneminde yaptıkları çalışmalar ve bazı geri dönüş projeleri ile ilgili bilgiler verdi. Buna göre; 2017 yılında 382 geri dönüşçüye Abhazya vatandaşlığı verildi. Ürdün'den 86 kişi Abhazya'da ev inşa etmek için arazi almak üzere başvurdu, Türkiye'den ise 26 aile tarihi ana vatanlarına dönmeye hazır. 

Dbar ayrıca, halen 565 geri dönüşçünün konut alabilmek için beklediğini belirterek, bu şekilde konut verilen ancak 2-3 yıldır Abhazya'da yaşamayan vatandaşların konutlarının geri alınacağını söyledi.

Kaynak: Apsnypress - Sputnik Apsny