Gürcistan, Abhazya Ziyareti Nedeniyle Ürdün'e Protesto Notası Gönderdi

Pazar, 11 Mart 2018 17:08

Ürdün Meclis üyelerinden oluşan bir heyetin Abhazya'yı ziyareti ve Abhazya Meclis üyeleriyle görüşmeleri üzerine, Gürcistan'ın Ürdün'e bir protesto notası gönderdiği bildirildi.

Abhazya'da çeşitli yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre, 7 Mart 2018 Çarşamba günü başkent Sohum'daki parlamento binasında gerçekleşen toplantıda, Ürdün heyeti Başkanı Mansur Cjaj, Abhazya ve Ürdün arasındaki görüşme trafiğini engellemeye çalışan Gürcistan tarafının yaptıklarını anlatarak, daha önce Abhazya'dan Ürdün'e yapılan bir ziyarette de Gürcistan büyükelçisinin Ürdün Meclis Başkanı'na gelerek şiddetle bu ziyarete karşı olduklarını ilettiğini söyledi. Cjaj, şimdi de Ürdün heyetinin Abhazya'ya yaptığı ziyaret üzerine Gürcistan'ın Ürdün Dışişleri Bakanlığı'na bir protesto notası gönderdiğini bildirdi.

Bu gelişmenin dışında her iki ülke heyetlerinin yaptığı toplantının verimli geçtiği bildirildi. Abhazya Meclis Başkanı Valery Kvarchiya her şeye rağmen bu görüşmelerim ve ilişkinin devamın konusunda umutlu olduklarını belirtirken, Mansur Cjaj Ürdün'de Kafkas diasporasının askeri, siyasi ve sosyal alanlarda çok güçlü olduğunu belirterek, Abhazyalı iş adamlarıyla ortak girişimler yapmak istediklerini, gelecekte iki ülkenin işbirliği konusunda umutlu olduklarını anlattı.

Toplantı sonunda Ürdün tarafı özetle, su ve tarımın olmadığı Ürdün'de özellikle bu alanlarda işbirliği yapabileceklerini, Ürdün'den Abhazya'ya kolay ulaşım içim hava alanını ihtiyacının giderilmesi gereğini, böylece turist akışının mümkün olacağını, ayrıca parlamentolararası bir işbirliği programı oluşturulması gerektiğini dile getirdiler. Abhazya tarafı ise Ürdün'ün Abhazya'nın bağımsizlığını tanımasını beklediklerini belirterek, Abhazya'daki içme suyu ve tıbbi sular konusunda işbirliği yapılabileceğini söylediler.