Abhazya Siyasetinde Hareketli Günler

Çarşamba, 24 Ocak 2018 00:00

Abhazya'da 3-5 Ocak 2018 tarihlerinde yapılan muhalefet mitinginin ardından ülke siyasetinde hareketli günler yaşanıyor.

Bilindiği gibi Abhazya'da tutuklu bulunan bir Gürcü mahkumun bir tutuklu takasına konu edilerek Gürcü tarafına iade edilmesini gerekçe gösteren muhalefet bloğu, bazı partiler ve sivil toplum kuruluşları parlamento önünde miting düzenleyerek Cumhurbaşkanı Hacimba'nın görevden alınmasını istemişlerdi. Yapılan müzakereler sonunda Anayasa Mahkemesi tarafından Cumhurbaşkanı'nın mahkum affı yetkisine kısıtlama getirilmesi kararı alınmış, miting dağılmış ancak bu sonuç katılımcıları tatmin etmemişti.

Mitingin ardından Cumhurbaşkanı Raul Hacimba yaptığı açıklamalarla haklılığını dile getirirken, bu tür mitinglerin ülke bütünlüğüne zarar verdiği vurgusu yaptı. Hacimba bölge toplantılarında da aynı konulara temas etti. Ard arda Gal, Oçamçıra, Gulrıpş ve Tkuarçal bölgelerini ziyaret eden ve Cumhurbaşkanı, bölgedeki aktivistler ve halk temsilcileriyle biraraya geldi. Bölgelerde yapılan araştırma ve incelemelerin sonuçları ve eldeki verilerle bugüne kadar yapılanlar, yapılmayanlar, devam eden ve planlanan projelerin tartışıldığı toplantılarda, ülkedeki son siyasi gelişmeler üzerine de kısa değerlendirmeler yapıldı.

Hacimba yaptığı konuşmalarda özetle, "Son yaşananlar siyasi eylem değil, istikrarı bozmak üzere yapılan fırsatçı faaliyetlerdir. Ben devletin çıkarlarına ve vatandaşlarıma ihanet etmedim, anayasaya aykırı hiç bir şey yapmadım. Üç yıldan fazladır iktidardayız, yeterli olmasa da çok şey yaptık, anayasal bir reform başlattık, devletin hazine sistemini oluşturduk, borçlarımızı ödemeye başladık, vb. Birlik içinde olmamız gerekirken, halkı düşünmeyen, sadece liderlik hırsı içinde olan insanlar var maalesef. Demokratik süreci beklemeli, birbirimizi dinlemeli, devletin temellerini zayıflatan yıpratıcı siyasi mücadele yerine birlik içinde olmalı ve sadece çalışmalıyız" dedi. Cumhurbaşkanı Hacimba ayrıca anayasal olarak 2019 yılına kadar cumhurbaşkanlığı görevini sürdürme hakkını vurgulayarak, "görev sürem dolana kadar istifa etmeyeceğim" dedi.

Diğer yandan Sergey Şamba'nın başkanlığındaki "Birleşik Abhazya" partisi de dün yaptığı toplantı sonunda "muhalefet bloğu" olarak da adlandırılan "Abhazya Siyasi ve Kamusal Örgütler Birliği"ne katılmaya karar verdiklerini açıkladılar. Söz konusu oluşumda son haliyle Amtsahara ve Birleşik Abhazya partilerinin yanı sıra, Аpra, Karazaa, Abzanhara, Evimiz Abhazya vakıfları ile Gaziler ve Genç Abhazlar Birliği yer alıyor.

Bu gelişmeler olurken Başbakan Yardımcısı Beslan Eşba'nın dün istifasını açıkladığı, istifa mektubunun değerlendirilmekte olduğu bildirildi. Bazı sivil toplum kuruluşlarının bugün parlamento önünde toplanarak, söz konusu mitingin devamı olarak Cumhurbaşkanının istifasını istedikleri de gelen haberler arasında.

ABB/240118