Abhazya'da 27 bin Öğrenci İçin Yeni Öğretim Yılı 4 Eylül'de Başlıyor

Perşembe, 31 Ağustos 2017 17:36

Abhazya Milli Eğitim Bakanı Yardımcısı Dmitry Gvaramia yeni akademik yılın başlangıcı nedeniyle bir basın toplantısı düzenledi.

Yeni eğitim öğretim yılı hakkında bilgiler veren Gvaramia, bu yıl okulların 4 Eylül 2017 Pazartesi günü açılacağını, ilkokula başlayacak çocuk sayısının ise 2.938 olduğunu söyledi. Abhazya'da bu yıl itibarıyla 156 cumhuriyet okulunda 3800'ün üzerinde öğretmenin görev yaptığını ve 27 bin öğrenci bulunduğunu da söyleyen Bakan Yardımcısı ayrııca şu bilgileri verdi:

"156 okuldan 59'u Abhaz, 46'sı Rus, 25'i Ermeni, 15'i Abhaz-Rus ve11'i Gürcü eğitim dili olan okullar. 27 bin öğrencinin 1991'i bu yıl lise son sınıfta okuyacak. 3.800 eğitici olduğunu düşünürsek, ortalama 7 öğrenciye bir öğretmen düşüyor. Dünyadaki istatistiklere göre 14 -16 öğrenciye 1 öğretmen düşüyorsa teorik olarak eğitimin kaliteli olduğundan bahsedilir, bizim rakamlarımız buna göre değerlendirilmeli."

Dmitry Gvaramia eğitim kurumlarının durumu hakkında da şunları söyledi: "Milli Eğitim ilçe müdürleri ile dün düzenlediğimiz çalışma toplantısında okullarımızın yeni eğitim öğretim yılı için hazır olduğunu teyit ettik. Çok sayıda okulumuzu tamir ettik, bu çalışmalara öğrencilerimiz de katıldılar. Okullarımızda büyük oranda malzeme ve teknik ekipman ihtiyacımız var ve bunları tamamlamak için yeterli bütçemiz yok. Yine de eksiklerimizi tamamlamak için elimizden geleni yapıyoruz. Sohum'daki 3 numaralı okulumuzun yapımı tamamlandı ve 4 Eylül'de eğitime başlayacak. Pitsunda'da onarımını yaptığımız bir ana okulumuzun son düzenlemeleri yapılıyor. Eylül sonuna kadar 2 Gudauta'da, 1 Tkuarçal'da, 1 Gulrıpş'da olmak üzere toplam 4 anaokulumuz daha açılacak. Kreşlerde 4 bin çocuğumuz var, bu yıl bin çocuğumuz başvuruda bulundu."

Eğitimle ilgili bir yasa tasarısı üzerinde çalıştıklarını ve Aralık ayında Parlamento'ya sounmayı planladıklarını da anlatan Gvaramia ayrıca, okullarda okutulacak çok sayıda ders kitabı ve çalışma kitabı da bastırıldığını söyledi.

Kaynak: Apsnypress