Putin Gürcistan Saldırısının Yıldönümü 8 Ağustos'ta Abhazya'ya Geliyor

Perşembe, 03 Ağustos 2017 19:04

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 8 Ağustos Salı günü Abhazya'yı ziyaret edecek.

Ziyaretle ilgili olarak, Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacimba ile yapılacak görüşme dışında kısa bir program hazırlandığı söylenirken, ayrıntılarla ilgili basına bilgi verilmedi.

Rusya Devlet Duması Başkan Yardımcısı Konstantin Zatulin'in verdiği bilgilere göre Putin'in ziyareti, son günlerde Abhazya'daki iç siyaset kargaşası, etnik gruplar arası gerginlik ve ekonomik kalkınmadaki güçlüklerin Rusya'nın yatırımlarını engelliyor olması nedeniyle ve ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in 1 Ağustos tarihinde Gürcistan'a yaptığı 2 günlük ziyarete bağlı olarak kararlaştırıldı. Duma Başkan Yardımcısı, ziyarette Putin'in bu konularla ilgili kişisel görüşünü ifade etme ve durumu yerinde görme imkanı bulacağını belirterek, bu ziyaretin Rusya'nın Abhazya'ya yaptığı yardımların sorgulanması olarak yorumlanmaması gerektiğini vurguladı.

Zatulin'e göre Gürcistan'ın NATO'ya üyeliği için aktif bir kampanya yürüten ABD bu tür girişimlerle, Gürcistan'ın bölgedeki Abhazya ve Güney Osetya gibi ülkeler üzerinde zorla restorasyon da dahil olmak üzere bazı heyecanlara kapılmasına neden oluyor ve böylece bir dizi soruyu gündeme getiriyor.

Putin'in Abhazya'ya en son 2013 yılında gelmiş, Pitsunda'da dönemin cumhurbaşkanı Aleksandr Ankwab ile görüşmüş ve resmi temaslarda bulunmuştu. Daha sonra Rusya'dan Abhazya'ya üst düzey ziyaretler devam etmiş, geçtiğimiz Nisan ayında Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un 2 günlük ziyaretinin ardından, 3 Temmuz'da Rusya Başkan Yardımcısı Vladislav Surkov Cumhurbaşkanı Hacimba'ya bir çalışma ziyaretinde bulunmuştu. Cumhurbaşkanı Hacimba da halen sık sık Moskova'ya gidiyor ve iki lider 2014 yılında taraflar arasında imzalanan İttifak ve Ortak İşbirliği Anlaşması'nın uygulama aşamalarını değerlendiriyorlar.

Kaynak: RBC

Bilindiği gibi 8 Ağustos 2008 tarihinde Gürcistan, Güney Osetya Cumhuriyeti'ne bir saldırıda bulunmuş, ağır silahlarla başkent Tsinvali'ye yapılan gece baskınında yaklaşık 2 bin masum sivil öldürülmüştü. Ardından Abhazya'ya da gireceğini söyleyen Gürcistan'a Rus askeri kuvvetleri Güney Osetya'ya girerek cevap vermiş, 9 Ağustos 2008 tarihinde ise Abhazya güçleri Kodor bölgesine bombardıman yaparak savaşa dahil olmuştu. Sonuç olarak Gürcistan, Güney Osetya ve Abhazya'daki kısıtlı kontrolünü de yitirip savaşı kaybetmiş, Rusya Abhazya ve G. Osetya'nın bağımsızlığını tanıdığını açıklamış, Gürcistan ise Rusya'yla tüm diplomatik ilişkilerini kesmiş ve Bağımsız Devletler Topluluğu'ndan ayrılmıştır. Diğer yandan Batılı devletler, Türkiye ve ABD yaptıkları açıklamalarla Gürcistan'ın toprak bütünlüğüne vurgu yaparak Abhazya ve G.Osetya'nın bağımsızlığını tanımamaya devam etmekteler...