Mühimmat Patlaması Araştırma Komisyonu Kuruldu, Son Durum: 2 Ölü 64 Yaralı

Perşembe, 03 Ağustos 2017 16:32

2 Ağustos Çarşamba günü saat 16:30'da Gudauta'nın Primorskoye köyü yakınlarında Abhazya Savunma Bakanlığı’na ait askeri mühimmat depolarında meydana gelen patlamanın bilançosu ağır. Patlamada iki Rus turistin öldüğü, çoğu turist 64 kişinin de yaralı olarak hastanelerde tedavi altına alındığı kesinlik kazandı. hayatını kaybeden iki turistin cesedinin çevrede inceleme yapan ekipler tarafından 3 Ağustos sabahı olay yerine yakın açık arazide bulunduğu bildirildi.

Başbakan Beslan Bartsıts, Savunma Bakanı Mirab Kişmariya, Acil Durumlar Bakanı Lev Kvitsinya, milletvekili Raul Lolua ve uzmanlardan oluşan bir grup olay yerinde incelemeler yaptı. Çevredeki yerleşim yerlerinde çok sayıda konutun da zarar gördüğü belirlendi. Patlamaların devam ettiği saatlerde Rus 7. askeri üssü askerlerinden bir grubun Acil Durumlar Bakanlığı'nın yardımına geldiği de alınan bilgiler arasında.

Çeşitli yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre Cumhurbaşkanı Hacimba olaydan sonra hemen bir toplantı düzenleyerek alınacak önlemleri görüştü. Ardından olayı incelemek, hasar tespiti yapmak, mağdurlarla ilgili zarar tazmini ve tazminat ödenmesi gibi konularda çalışacak bir komisyon oluşturuldu. 

Cumhurbaşkanı Raul Hacimba olayda hayatını kaybedenler için bir taziye mesajı yayınladı ve Sohum Cumhuriyet Hastanesi'nde yaralıları ziyaret ederek acil şifalar diledi.

Çevreye Saçılan Patlayıcılar İçin Halka Uyarılar Yapıldı

Abhazya Acil Durum Bakanlığı olay bölgesinde patlamadan sonra çevreye saçılan mühimmat parçaları, patlamamış malzemeler, mayınlar ve silahlar konusunda çevre sakinlerini ve köylüleri uyardı.

Yetkililer bu maddelerin son derece tehlikeli olabileceğini, dokunulmamasını ve yaklaşılmamasını, görüldükleri anda hemen ilgili birimlere telefon edilmesini istediler.

Bu gibi durumlar için aranacak telefonlar:

+7 (840) 226-30-49, 911, 001, 112. 

Foto: Sputnik Apsny