Askeri Mühimmat Deposunda Patlama: 53 Yaralı

Çarşamba, 02 Ağustos 2017 18:16

Abhazya'nın Gudauta ve Novy Afon şehirleri arasındaki Primorskoye köyü yakınlarında bulunan Abhazya Savunma Bakanlığı’na bağlı askeri mühimmat depolarında patlama meydana geldi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre, saat 16:30 sıralarında meydana gelen ve nedeni henüz bilinmeyen patlamada 53 kişi yaralandı. Sağlık Bakanı Tamaz Tsahnakya yaralılardan 42 kişinin Gudauta Devlet Hastanesi’nde, 11 kişinin de Sohum Cumhuriyet Hastanesi’nde tedavi altında olduğunu, göğsüne şarapnel parçası isabet eden üç kişinin ameliyata alındığını, diğer yaralıların durumunun iyi olduğunu bildirdi.

İçişleri Bakanı Aslan Kobakhia’nın verdiği bilgilere göre orta ve hafif şekilde yaralanmalar söz konusu. Çoğunluğu, o anda yakındaki termal tesiste olan turistlerden oluşan yaralıların arasında çocuklar da bulunuyor. Hala küçük patlamaların devam ettiği olay yerinde başbakan, içişleri bakanı, savunma bakanı, bazı yetkililerin yanı sıra askeri personel ve itfaiye de hazır durumda bekliyor. Savunma Bakanı Mirab Kişmariya durumun kontrol altında olduğu bilgisini paylaştı.

Başbakan Beslan Bartsıts ise İnterfax’a yaptığı açıklamada, çevreye dağılan muhtemel patlayıcı maddeler ve güvenlik nedeniyle Sohum-Psou karayolunun trafiğe kapandığını, ilgili birimlerin bölgede yaptığı çalışmaların devam ettiğini bildirdi. Deponun bulunduğu Primorskoye köyünün boşaltıldığı ve panik yapılmaması için halka çağrıda bulunulduğu da gelen bilgiler arasında.