Cumhurbaşkanı Hacimba Ürdün STK Temsilcileriyle Görüştü

Cuma, 28 Temmuz 2017 16:46

Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacimba Ürdün'den gelen "Kuban" sivil toplum örgütü temsilcilerini makamında kabul etti ve bir süre görüştü.

Hacimba'ya sıcak karşılama için teşekkür eden ve Ürdün'e davet eden "Kuban" başkanı Bisel Hactas  Abhazya'nın bağımsız bir devlet kurarak Kafkasya'nın tüm halklarına örnek olduğunu söyledi. Abhazya devlet temsilcileri ile geçmişte yaptıkları görüşmelerde ülkenin kalkınması ve diasporayla ilişkilerin geliştirilmesi konularında yaptıkları konuşmaları vurgulayan Hactas, "Kültürümüze yönelik yayın yapan tv kanalımız Nart Tv Abhazya'nın da sesi olacak ve bu ses bu güzel ülkeyi tüm dünyaya duyuracaktır. Yaşadığım ülkede ortak kültürümüzü hepimiz kardeşçe yaşatıyoruz. Artık ileriye bakma zamanıdır, bu yüzden biz de ekonomi basşta olmak üzere karşılıklı fayda sağlayabileceğimiz her alanla yönelmeliyiz" dedi.

Cumhurbaşkanı Hacimba da özellikle gençlerin karşılıklı iletişimlerini güçlendirmek gerektiğini belirtirken, "Ürdün'deki kardeşlerimize Abhazya halkının sıcak selamlarını gönderiyoruz. Aramızdaki bağları güçlendirmeli, daha sık biraraya gelmeliyiz" dedi. Hacimba ayrıca Abhazya Cumhuriyeti'nin Abhazca yayınlar konusunda sivil toplum kuruluşu Kuban'ın projelerine destek vermeye hazır olduğunu söyledi.

Toplantıya katılan uluslararası "Apsny" Vakfı Başkanı Soner Gogua da Ürdün diasporası ile birkaç yıldır iki ülke arasında işbirliğini geliştirme konusunda çalıştıklarını ve Hacimba'nın Ürdün'e gönderdiği mektubun, bu çalışmalarının farklı seviyelerde artarak devamına vesile olduğunu belirtti. Gogua ayrıca Nart Tv'nin Kafkasya'nın kardeş halklarını birleştirici ve cumhuriyetleri tanıtıcı yayınları ile çalışmalarının önemine vurgu yaptı.

Görüşme sonunda Ürdün delegasyonu Cumhurbaşkanı Hacimba'ya değerli bir hediye sundular.

Kaynak: Apsnypress