Tarihi Abhazya Haritaları Koleksiyonu Sohum’da Sergileniyor

Çarşamba, 19 Temmuz 2017 18:43

XIX. yüzyıl başlarında derlenen, XVII. yüzyıldan başlayarak farklı dönemlere ait 37 adet orijinal harita ve 10 adet gravürün yer aldığı sergi Sohum merkez sergi salonunda 21 Temmuz Cuma günü akşamına kadar açık olacak.

Açılışta kısa bir konuşma yapan Çkadua son üç-dört yıldır topladığı haritaların, Abhazya’nın bu yıllardaki değişim gösteren farklı siyasi statü ve konumlarını coğrafi, etnografik, politik ve topografik olarak ortaya koyduğunu söyledi.

Kendisiyle yapılan bir röportajda İbrahim Çkadua sergide yer alan değerli antick belgeler hakkında şu bilgileri Verdi:

“Eski belge ve bilgi derlemek gibi bir tutkum var. Bu belgeleri Rusya, Avrupa'ya yaptığım iş gezileri sırasında genellikle ikinci el kitapçılarda, bit pazarında ve sahaflarda buldum ve satın aldım. Bir gün Times gazetesinde geçen yüzyıla ait bir harita gördüm. Rus İmparatorluğu yıkıldığında ve henüz Sovyetler Birliği kurulmamışken Abhazya’nın haritalarda nasıl gösterildiğini merak ettim. Sonra o dönemde Abhazya’nın siyasi durumunun sık sık değiştiğini düşündüm ve bilinçli olarak Karadeniz bölgesini gösteren eski haritaları toplamaya başladım.

Kendim de tarih eğitimi aldığım için bu konu zaten bana çok yakındı, böylece bu koleksiyon oluştu. Koleksiyonumda 40’a yakın harita yaklaşık 10 kadar da gravür var. Ve bu koleksiyon ürünlerine Abhazya’yı anlatan bir kitap da eşlik ediyor.

Bir gün on line bir internet müzayedesinde 20’li yıllara ait (1924’e kadar) Abhazya armalarına rastladım. Lüks sigaralar üreten bir Alman firmasının, kutularında farklı ülkelerin amblemlerini kullanmaya karar verdiğini öğrendim. Yani cikletlerden çıkan futbolcu fotoğrafları serileri gibi bir uygulama. Ve bu seride Abhazya’nın tarihi amblemleri yayınlandı. Tabii ki Gürcistan armalarından ayrı olarak yayınlandı. Bunları görürken aynı zamanda serginin konseptine odaklanmak benim için oldukça zordu.

Ancak geldiğimiz noktada önemli olan, tarihsel haritacılıkta antik çağlardan bu yana Abhazya’nın bölge olarak belirtilmiş olması ve hemen hemen aynı sınırlar içinde bugün bağımsız bir ülke olarak varlığını sürdürüyor olmasıdır.

Serginin amacının, Abhazya’nın tarihi varlığının yirminci yüzyıldan çok daha eski tarihlere dayandığını göstermesi, haritada yer alan çok sayıda etnografik, siyasi, denizcilik, komşu ülkelere göre topografik konumu gibi bilgiden analizler yapabilme imkanı sunması olduğunu söyleyebilirim. Verdiği mesaj olarak da tarihi arşiv belgelerine sahip olmanın ne kadar önemli olduğunu söyleyebiliriz. Unutmamalıyız ki tarihçiler her zaman ulusal kurtuluş hareketinin temelinde olmuştur. Tarih bilimine dikkatsiz ve özensiz davrandığımızı düşünüyorum.

Elimdeki haritalar büyük bir koleksiyon değil. Bu konuda uzman da değilim. Ama çok daha büyük ve önemli bir koleksiyon oluşturulabilecek potansiyel olduğunu biliyorum. Bilim insanları, öğrenciler ve lisansüstü öğrencileri ilgilenecek olurlarsa koleksiyonumun dijital sürümünü seve seve paylaşırım ve üzerine yeni belgeler ekleyerek devasa bir koleksiyona sahip olabiliriz. Ve bir gün bunu da sergileriz…”

Fotoğraf sanatçısı İbrahim Çkadua sergisini Abhazya bayrağının 10. yıldönümü kutlamalarına ithaf ettiğini de sözlerine ekledi.

Kaynak: Sputnik Apsny

Fotoğraf sanatçısı, koleksiyoner İbrahim Çkadua

 

Alman sigara paketlerinde yer alan Abhazya SSC ve Gürcü SSC armaları

Tarihi Abhazya haritaları