Abhazya Geri Dönüş Komitesi Başkanlığı ve Türkiye Temsilciliğine Yeni Atamalar Yapıldı

Salı, 18 Temmuz 2017 11:33

Diasporada “Demografya” adıyla bilinen Geri Dönüş Devlet Komitesi’nin yeni başkanı olarak Beslan Dbar atandı. Eski başkan Vadim Haraziya’nın ise İnar Gitsba’nın yerine, Türkiye Tam Yetkili Temsilcisi olarak görevlendirildiği bildirildi.

Yeni görevlendirmeyle ilgili olarak Geri Dönüş Devlet Komitesi binasında yapılan törende Başbakan Beslan Bartsıts, Komite’nin yeni başkanı Dbar’ı personelle tanıştırdı ve geçmiş tecrübeleriyle görevinde başarılı olacağına inandığını söyleyerek yeni başkana görevinde başarılar diledi.

Beslan Dbar yaptığı konuşmada Komite’nin başarılı çalışmalarına vurgu yaparken,"Uzun yıllar soydaşlarımızın geri dönüşü konusunda Komite başarılı çalışmalar yapmıştır. Ancak buna ragmen Abhazya'ya geri dönmeyen vatandaşlarımız var. Bunun için personelimizle birlikte çok çalışmamız gerekiyor" şeklinde konuştu.

Eski Başkan Haraziya da görevini devrederken yaptığı konuşmada birlikte yaptıkları çalışmalar için personele teşekkür etti ve yeni başkanı tebrik ederek, "Çok sorumluluk isteyen bir görevdi ve elimden geleni yaptığıma inanıyorum" dedi ve başarılar diledi.

Beslan Andreeviç Dbar Kimdir:

Beslan Andreeviç Dbar 1958 yılında Gudauta’nın Blabırhua köyünde doğdu.

1980 yılında Sohum Pedagoji Enstitüsü Biyoloji-Coğrafya bölümünden mezun oldu.

1980-1992 yılları arasında Blabırhua ortaokulunda öğretmen ve okul müdürü olarak görev yaptı.

1992-1994 yılları arasında Gudauta eğitim dairesi başkanlığı yaptı.

1995-2002 yılları arasında Abhazya Milli Eğitim Bakanı oldu.

1993-1992 yıllarındaki Abhazya Gürcistan savaşı sırasında, Gudauta taburunda şehit askerlerin cenaze işlemlerini gerçekleştiren komitenin yöneticisi olarak görev yaptı.

2002 yılında Gudauta belediye başkanlığı yaptı.

2017 yılında Pitsunda belediye başkanı oldu.

Yeni görevine atanıncaya kadar Gagra Eğitim Dairesi Başkanı olarak çalıştı.

Kaynak: C.Başkanlığı - Apsnypress- Sputnik Apsny

Beslan Andreeviç Dbar

Vadim Nikolayeviç Haraziya