Hacimba ve Bibilov Görüşmesinin Notları

Pazartesi, 10 Temmuz 2017 08:08

Güney Osetya Cumhurbaşkanı Anatoly Bibilov ve Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacimba, Bibilov’un Abhazya'ya yaptığı resmi ziyaretinin sonuçlarına ilişkin bir basın toplantısı düzenlediler.

Hacimba iki ülke arasındaki ilişkilerin üst düzeyde sürdürülmesi gerektiğini, bunun her iki ülke için de ihtiyaç olduğunu vurgulayarak özellikle balneoloji ve dağ turizminin geliştirilmesi konularında alt yapılarını birlikte geliştirebileceklerini söyledi.

Anatoly Bibilov da Abhazya ve Güney Osetya cumhuriyetlerinin arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi gereğine işaret ederek, "Bu Abhazya ve Güney Osetya cumhurbaşkanları için sadece bir arzu değil, yüzyıllara yayılmış bir yaşam biçiminin gereğidir. İki kardeş cumhuriyet olarak ülkelerimizin ilişkilerini artırma sorumluluğumuz var” dedi. Bibilov özellikle özel güvenlik birimleri ve savunma bakanluıkları arasındaki olası işbirliğine vurgu yaparak, iki ülke topraklarında ortak bir tatbikat düzenleme ihtimalinden bahsetti.

Bibilov: “Bizde elektrik Abhazya’daki kadar ucuz olsaydı doğalgaza ihtiyacımız olmayabilirdi...” Hacimba: “Bize alternatif kaynak olarak doğalgaz gerekli, ancak bedelini ödeyebilmemiz için vatandaşlarımızın elektrik faturalarını düzenli ödemeleri gerekiyor”

Hacimba ve Bibilov her iki ülkenin Rusya’dan doğalgaz alması konusunda görüş bildirdiler.

Anatoly Bibilov Rusya "Gazprom" ile sözleşme imzalamalarıyla ilgili olarak, “Doğalgaz Güney Osetya’nın gelişmesi için stratejik öneme sahip. 2018 yılında bu projeyi başlatmak için bu yıl sonuna kadar hazırlamamız gereken belgeler var. Eğer Abhazya’daki kadar ucuz elektriğe sahip olsaydık, doğalgaza ihtiyacımız olmayabilirdi. Abhazya’da elektriğin fiyatı beni şaşırttı, burada elektrik 4 kopek iken bizim vatandaşımız elektriğin metreküpü için 4 ruble ödüyor...” şeklinde konuştu.

Raul Hacimba ise Abhazya’nın Rusya'dan doğalgaz alması olasılığı hakkında şunları söyledi:

"Bu konuyu Rusya Devlet Başkanı ve Enerji Bakanlığı ile görüşüyoruz. Bazı adımlar atıldı ve olumlu sonuçlanacağına inanıyorum. Doğalgaza ihtiyacımız var, ancak anlamamız gereken bir gerçek şu ki; Abhazya elektriği çok ucuza kullanıyor ve oldukça savurgan harcıyor. Elektrik çok ucuz olmasına rağmen ödenmesi gereken elektrik ücretleri ödenmiyor. Unutmayalım ki İngur barajında su seviyesi düştüğünde alternatif olarak doğalgaza ihtiyacımız olacak ve gazı aldığımız ülkeye bunun bedelini ödemek zorundayız”.

Bibilov: “Uluslararası alandaki sorunlarımızda birlikte yol alabiliriz”

Uluslararası ilişkiler geliştirilmesiyle ilgili konularda Bibilov, uluslararası tanınma çalışmalarında ve Cenevre görüşmelerinde iki ülke temsilcilerinin dayanışma içinde çalıştığını, Güney Osetya ve Abhazya Dışişleri Bakanlığı’nın iletişim içinde olduklarını söyledi ve, “Biz benzer sorunları olan, ortak tarihe sahip iki kardeş ülke olarak dış politika alanında da birlikte olursak daha aktif bir etkileşim sağlayabiliriz” dedi.

Kaynak: Apsnypress