Başkent Sohum'da "Şehir Günü" Coşkulu Sokak Etkinlikleriyle Kutlandı

Pazar, 02 Temmuz 2017 17:02

Her yıl 1 Temmuz’da kutlanan ve geleneksel hale gelen Sohum Şehir Günü etkinliklerinin ikincisi gerçekleştirildi.

Abhazya’nın başkenti Sohum’da sahil boyunca uzanan Muhacirler caddesinin popüler noktalarında yapılan etkinliklere yerli halk ve turistler kadar çocuklar da büyük ilgi gösterdiler.

Kutlamalar kapsamında Bagapş Meydanı’nda Abhazya’nın dünya şampiyonu olduğu Conifa 2016 Futbol Şampiyonası’ndan görüntülerin yer aldığı fotoğraflar müzik eşliğinde sergilendi.

Brehalovka Meydanı’nda hazırlanan satranç, dama ve masa tenisi düzeneklerinde, listeye ismini yazdıran her yaştan meraklı jüri gözetiminde birbirleriyle kıyasıya yarıştılar.

Biraz ileride kurulan karaoke sistemi ile mikrofonu kapan, alkışlar ve kahkahalar eşliğinde ekrandan alt yazıyla okuduğu Abazaca şarkıları seslendirdi.

Sahilin başka bir bölümü olan Abhaz Drama Tiyatrosu önüne kurulan boks ringinde minik boksörler antrenörleri eşliğinde müsabakalar yaparken, hemen yan tarafındaki Bagrat Şinkuba Parkı ise miniklerin birbirinden güzel etkinliklerine ayrılmıştı.

Parkın bir köşesinde çocuklar açtıkları tezgahlarda, kendi yaptıkları el emeği göz nuru eserlerini satıyorlar, diğer tarafta daha küçüklerin yüzleri rengarenk boyanıyor ya da parkın ortasındaki su perisi havuzunda çığlık çığlığa birbirlerini ıslatıyorlar, geleceğin sanatçıları ise çamurdan seramikler yapıyorlar, hazırlanan tuval, kağıt ve boyalarla hünerlerini gösteriyorlar, ağaçtan ağaca asılan iplere resimlerini asarak sergiliyorlardı.

Parktaki etkinliğe katılmayan çocuklar ise cadde boyunca yürüyüp kendilerini eplendirmeye çalışan pandomim sanatçılarıyla dansettiler, fotoğraf çektirdiler.

İlerleyen saatlerde ise tarihi Guma istasyonu alanında yerel santçılar ve dans topluluklarının performansları beğeniyle izlendi. Ardından yapılan lazer gösteri şovu ise Sohum şehir günü kutlamalarının en göz alıcı bölümü oldu.

Fotoğraflar: Apsnypres, Sputnik Apsny