Ekologlar Karadeniz'de Artan Yunus Ölümlerini Anlamaya Çalışıyor

Cuma, 30 Haziran 2017 17:44

Son günlerde artan yunus ölümleri bilim adamlarını harekete geçirdi.Karadeniz'de Soçi'den Anapa'ya kadar olan bölgede 2017 yılının ilk günlerinde başlayan ve artarak devam eden yunus ölümü vakasının 167'yi bulduğu bildirildi.

Abhazya Bilim Akademisi Ekoloji Enstitüsü Müdürü Ekolog Roman Dbar, geçtiğimiz günlerde Abhazya'da da birkaç ölü yunus bulunduğunu belirtirken, yine geçtiğimiz 2 ay boyunca Karadeniz kıyısındaki Novorossiysk ve Tuapse yakınlarında 68 yunusun daha denizde ölü bulunduğu ve incelemeye alındığı öğrenildi.

Novorosisk'de yayınlanan Naşa Gazeta (bizim gazete)'nin bildirdiğine göre Moskova ve Kırım'da bulunan Severtsev Ekoloji Enstitüsü'nden bilim adamları da olayın nedenleri hakkında bir fikir birliğine varamadılar. Azov-Karadeniz bölgeler arası çevre savcılığı ise yunusların ölüm hızının kontrol edilmesi çalışmalarına başladı.

Ekolog Roman Dbar ölümlerin çevre kirliliği, paraziter bir cilt hastalığı, kaçak avlanma gibi çeşitli nedenleri olabileceğini belirterek, özellikle avlanmada kullanılan ağların çeşidi ve boyutlarının sıkı kontrol edilmesi gerektiğini söyledi.

Kaynak: Наша газета, Apsnypress