Lavrov Sohum'daki Rus Büyükelçiliği Binasının Açılışına Katıldı

Salı, 18 Nisan 2017 19:29

Yapacağı bir dizi resmi görüşme için Abhazya'ya gelen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov bugün, inşaatı tamamlanan Sohum'daki Rusya Büyükelçiliği binasının açılış törenine katıldı. 

Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacimba, Rusya'nın Abhazya Büyükelçisi Semen Grigoryev ve çok sayıda yetkilinin de hazır bulunduğu törende büyükelçi Grigoryev, Ağustos 2008'de Rusya'nın Abhazya'yı tanımasından itibaren iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişimini anlattı ve bu ilişkilerin gelişmesinde Abhazya ikinci Cumhurbaşkanı Sergey Bagapş'ın katkısını vurguladı. 

Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacimba da, yeni elçilik binasında Rus diplomatların daha rahat bir ortamda çalışacağını söyleyerek başladığı konuşmasında iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin sekiz yılı doldurduğunu belirtti ve, "Sekiz yılda Rus Büyükelçiliği diplomatları iki ülke arasındaki işbirliği konusunda önemli rol oynamışlardır. Burada daha rahat bir ortamda çalışacak olmalarına sevindim. Yapacakları verimli çalışmalar için işbirliğine her zaman hazırız. Sayın Lavrov'un ülkemizi ziyareti iki ülke arasındaki iyi ilişkilerin de bir göstergesidir" şeklinde konuştu.

Lavrov ise konuşmasında büyükelçilik binasının yoğun çalışan diplomatlar için ikinci ev olduğunu belirterek, "Bu inanılmaz güzel bina, sadece mimarın başarılı bir çalışması değil, Abhazya ve Rusya arasındaki güzel ilişkinin bir yansımasıdır..." dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un yarın Cumhurbaşkanı Hacimba ile görüşeceği, ardından Dışişleri Bakanı Daur Kove ile bir toplantı gerçekleştireceği, görüşme konuları arasında, Abhazya’nın uluslararası pozisyonun güçlendirilmesi, Rus-Abhaz dış politikasındaki işbirliğinin koordine edilmesi ve ikili ilişkiler konusunda görüş alışverişinde bulunulması olduğu bildirildi.

Kaynak: Dışişleri Bakanlığı, Apsnypress, Sputnik Apsny