Abhazya Dışişleri: "Gürcistan Modası Geçmiş 'Toprak Bütünlüğü' Kavramını Kullanmaktan Vazgeçmeli"

Salı, 18 Nisan 2017 18:15

Abhazya Dışişleri Bakanlığı Gürcistan'ın, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un Abhazya'ya yaptığı çalışma ziyaretini protesto etmesine karşılık bir açıklama yayınladı.

Gürcistan'ın, bu ziyareti "yasadışı" ve "Gürcistan'ın toprak bütünlüğü"nü ihlal olarak  değerlendirmesini yorumlayan açıklamada özetle Gürcistan'a, hokkabazlık yapmayı bırakması ve artık modası geçmiş "Gürcistan'ın toprak bütünlüğü" kavramını kullanmaması çağrısında bulundu.

Gürcistan'ın, Lavrov'un ziyaretini kınadığı yönünde söylemini konuyla alakasız olarak değerlendiren Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında aşağıdaki sözlere yer verildi:

"Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı'nın Abhazya Cumhuriyeti'ne yaptığı çalışma ziyareti tamamen uluslararası hukuk standardlarına uygun ve Abhaz-Rus ikili ilişkilerinin doğası gereğidir. Hatırlatırız ki, Abhazya ve Rusya arasındaki diplomatik ilişkiler 9 Eylül 2008 tarihinde başladı.

Gürcü tarafını, yaptıkları hokkabazlıklarla kendilerini ve uluslararası topluluğu aldatmaktan vazgeçmeye, ayrıca modası çoktan geçmiş olan "Gürcistan'ın toprak bütünlüğü" kavramını kullanmayı bırakıp, bölgedeki mevcut siyasi gerçekleri görmeye çağırıyoruz ... "

Kaynak: Abhazya Dışişleri Bakanlığı