Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov Abhazya'ya Geliyor, Gürcistan Tepkili...

Cuma, 14 Nisan 2017 21:12

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un Abhazya'ya geleceği ve 19 Nisan 2017 Çarşamba günü Sohum'da Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacimba bir görüşme yapacağı bildirildi.

Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı'ndan verilen bilgiye göre Hacimba ile Lavrov arasında yapılacak toplantıda ikili işbirliği ve Abhaz-Rus ilişkilerinin daha da geliştirilmesi konuları ele alınacak.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsünün, Dışişleri Bakanı Lavrov'un 18-19 Nisan tarihlerinde Abhazya'yı ziyaret edeceğini açıklamasının ardından Gürcistan yönetimi de bu ziyarete tepki gösterdi. Gürcistan Dışişleri Bakanı Mikhail Janelidze ise Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un Abhazya ziyaretine olan tepkilerini dile getirdi. 

Tiflis'te resmi temaslarda bulunan Belçika Temsilciler Meclisi Başkanı Siegfried Bracke ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada Janelidze, Lavrov'un Rusya Dışişleri Bakanı düzeyinde en son 2011 yılında Abhazya'yı ziyaret ettiğini hatırlatarak, "Bu ziyaret, uluslararası hukuki ilkeleri ve normları hiçe saymaktır. Benzer provokatif eylemler ve adımlar sorunun çözümüne katkıda bulunmaz" şeklinde konuştu.