Abhazya KKTC'de Yapılacak CONIFA Avrupa Futbol Şampiyonası'na Katılıyor

Salı, 04 Nisan 2017 17:33

Geçtiğimiz yıl Abhazya'da yapılan CONIFA Dünya Futbol Şampiyonası'nı birincilikle tamamlayan Abhazya milli takımı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yapılacak CONIFA Avrupa Futbol Şampiyonası'na katılıyor.

4-11 Haziran 2017 tarihleri arasında yapılacak şampiyonanın 1 Nisan'da yapılan kura çekimlerinde A Grubunda mücadele edeceği belirlenen Abhazya milli futbol takımı önümüzdeki günlerde kadrosunu belirleyecek ve çalışmalarına başlayacak.

A ve B gruplarında toplam 8 takımın mücadele edeceği şampiyonaya Abhazya takımı "dünya şampiyonu" ünvanıyla, Padania takımı ise Avrupa şampiyonu ünvanıyla katılacak. Abhazya'da yapılan 2016 Dünya Şampiyonası'nda Kuzey Kıbrıs takımı ise 3. olmuştu.

Yapılan kura çekimine göre gruplarda yer alan takımlar şunlar:

A Grubu: Abhazya, Kuzey Kıbrıs, Karpatalya, Güney Osetya

B Grubu: Padania, Nice, Szekely Land, Ellan Vanin

2013 yılında kurulan Bağımsız Futbol Federasyonu Konfederasyonu (CONIFA), politik mülahazalarla FİFA'ya alınmayan ve bu nedenle uluslararası müsabakalardan dışlanan tüm ülke ve bölgelerin futbol federasyonlarını bir çatı altında toplamayı hedefleyen bir birliktir ve şu anda 25'ten fazla takımdan oluşur.

CONIFA, Haziran 2014'te İsveç'in Östersund kentinde ilk Dünya Futbol Şampiyonasını düzenledi. 

İkinci Dünya şampiyonası 2015 yılında Macaristan'da düzenlenmiş, ancak Abhazya Milli Takımına Macar hükümetince vize verilmediği için Abhazya bu organizasyona katılamamıştı. Bu durumu bir açıklama ile protesto eden CONIFA, 2016 Dünya Kupası'nı Abhazya'da yapma kararı almıştı.

2016 yılında yapılan Dünya Futbol Şampiyonası'nda ev sahibi Abhazya şampiyon olmuş, CONIFA yetkilileri tarafından "inanılmaz derecede başarılı bir Dünya Futbol Kupası" olarak nitelendirilen organizasyonda turnuvayı 100'ün üzerinde akredite yabancı gazeteci izlemiş, dünya çapında milyonlarca insan sosyal medya aracılığıyla takip etmişti.

CONIFA Genel Sekreteri Sascha Düerkop konuyla ilgili olarak, "Abhazya'da geçtiğimiz yıl düzenlediğimiz şampiyona şüphesiz en büyük ve en iyisiydi. Bu ivmeyi Kuzey Kıbrıs'taki başarılı bir turnuva ile sürdürmeyi umuyoruz" şeklinde konuştu.

Kaynak: CONIFA