Gumısta Taarruzu Şehitleri Anısına Anma Konseri Düzenlendi

Cuma, 17 Mart 2017 17:52

Abhazya Bağımsızlık Savaşı'nın 15-18 Mart 1993'deki Sohum'un geri alınması taarruzunda, Gumısta Köprüsü üzerinde can veren yüzlerce şehidimiz anısına dün akşam bir anma konseri düzenlendi. Yoğun ilgi nedeniyle ayakta izlenen konserde müzikseverler, başarıyla icra edilmiş Bach, Handel, Mozart, Schubert ve Mahler klasikleri dinlediler.

Abhazya Devlet Filarmoni Orkestrası'nın düzenlediği konsere, Moskova Vadim Sudakova Devlet Şapeli Orkestrası, Abhazya Devlet Oda Orkestrası ve Uluslararası Vladimir Spivakov Yardımlaşma Vakfı solistleri yer aldılar. Orkestrayı, tanınmış şefler Anatoly Sudakov ve David Terziyan yönettiler.

Konserde Mahler'in arp ve kemanlarla çalınan icrası zor beşinci senfonisi Abhaz müzisyenyenler tarafından ilk defa ve başarıyla seslendirildi. Orkestraya eşlik eden küçük müzisyenlerin birbirinden güzel soloları göz doldururken, piyanoda Abhazya'nın harika çocuğu Baras Kucba'nın başarılı Mozart yorumu coşkulu alkışlarla karşılık buldu.

Abhazya Devlet Filarmoni Orkestrası Sanat Yönetmeni Esma Ceniya konserle ilgili olarak; "Halkımızın bağımsızlığı için yaptığı mücadeleyi ve kanlı çatışmalara sahne olan 1993 Mart'ında Sohum'un kurtuluşu uğruna kurban verdiğimiz çocuklarımızı hatırlamak, anılarını gelecek yıllara taşımak amacıyla düzenledik konseri. Konsere katılan tüm müzisyenler, bu hüzünlü günlerinde halkımıza notalarıyla destek olmak için geldiler ve herhangi bir ücret almadan görevi kabul ettiler. Çok iyi biliyoruz ki hayatta kalanlar için müzik her durumda, yetenekli bir şifacı gibidir..." şeklinde konuştu.
 
Abhazya Kültür Bakanlığı tarafından organize edilen konserin sponsorluğunu ise Vladimir Spivakov Uluslararası Yardımlaşma Vakfı ve Moskova Kültür Dairesi üstlendiler. 
Kaynak: Sputnik Apsny-Apsnypress