Cumhurbaşkanı Hacimba Yabancı Seçim Gözlemcileriyle Biraraya Geldi

Cumartesi, 11 Mart 2017 15:19

Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Raul Hacimba, yarın yapılacak Abhazya Millet Meclisi seçimlerine katılmak için gelmiş uluslararası gözlemciler heyetini makamında kabul etti. 

Toplantıyı açarken gözlemci heyetini Abhazya'da görmekten duyduğu memnuniyeti belirten Hacimba, "Burada olmanız demokrasi ve açıklık yolunda ülkemizin gelişimine ivme katacaktır" dedi.

Seçimlerin huzur içinde yapılacağından emin olduğunu belrterek gözlemcilere seçim hakkında bilgiler veren Raul Hacimba, "Prosedür gereği 138 kişi Abhazya Millet Meclisi milletvekili adayı olarak tescil edilmiş, bunlardan 5 kişi daha sonra adaylıklarını geri çekmiştir. Seçim kampanyası sürecinde  tüm adaylar eşit şartlarda propagandalarını yaptılar" dedi.

"Yaşadığımız tecrübeler göstermiştir ki Abhazya'nın küçük bir ülke olduğu gerçeğine rağmen, yapılan saldırılara dayanabilecek kadar güçlü olduğumuzu gösterdik. Bugün Rusya'nın yardımlarıyla kendi kapasitelerimizi geliştirme imkanı buluyoruz, bütçemiz yaklaşık iki kat arttı. Bu bizim güvenle kendi ayaklarımız üzerinde durabilmemize yeterli değil, ancak bunun imkansız olmadığını gördük, doğru yolda ierliyoruz. Yeni dönemde de iç ve dış politikamız değişmeyecektir, ancak şimdiye kadar çok konuşulup az yapılan reformların sayısını artırmaya ihtiyacımız var. Bunun için yeni milletvekillerimiz güç katacaktır" şeklinde konuşan Cumhurbaşkanı Hacimba, büyümenin komşuluk ilişkilerini de güçlendireceğine inandıklarını söyledi.

Gözlemciler heyeti başkanı, Rusya Federasyonu Uluslararası İlişkiler Konseyi Başkan Vekili Alexander Totoonov da seçimle oluşturulmuş bir parlamentonun, ülkenin merkezinde demokrasi olduğunun göstergesi olduğunu belirterek başarılı bir seçim diledi. 

Bağımsız Devletler Topluluğu Devlet Duması Komitesi Birinci Başkan Yardımcısı Konstantin Zatulin ise genç Abhazya devletinin yaşadığı zorlukların farkında olduklarını söyleyerek, "Küçük ülkenin büyük kalpli insanları Abhazyalıların kurtuluş savaşındaki acılarla kendi iradeleriyle başa çıktılar. Abhaz halkının her zaman yanındayız" dedi ve seçimlerin başarılı geçmesini diledi.
Kaynak: Apsnypress