Gençler ve Milletvekilleri Elele Sohum Botanik Bahçesi'ni Temizlediler

Pazar, 19 Şubat 2017 16:34

Abhazya'da yoğun kar yağışı sonrasında hasar gören ve bakımsız hale gelen Sohum Botanik bahçesi, milletvekilleri, Sohumlu gençler ve botanik parkı çalışanlarının ortak çalışmasıyla temizlendi.

Dünyanın değişik yerlerinden gelmiş yaklaşık beş bin tür ağaç, çalı ve otsu bitki çeşidinin bulunduğu parka ellerinde eldiven, kürek, balta, budama makası ve testerelerle gelen gönüllüler, temizliğe parkın ana girişinden başladılar. Ağaçlar ve çalılar üzerindeki kar ağırlığı kaldırılırken, yerdeki küçük bitkilerin de güneş alacak şekilde çamur ve kardan temizlenmesi sağlandı.

Büyüklüğü otuz hektardan fazla olan botanik parkı gruplara ayrılarak temizlenirken, aynı zamanda hasar tespiti de yapıldı. Botanik Enstitüsü Müdürü Eduard Gubaz, karın ağırlığına dayanamayıp kırılan, Abhazyada az sayıda bulunan paha piçilmez Şili Araucaria türü agacı kesmek zorunda olmalarının üzüntü yarattığını söyledi. İki saat süren çalışmada budanan ağaç parçaları ve atıklar yığınlar halinde toplanırken, Sohum Belediye Meclisi Başkanı Konstantin Piliya traktörle taşınabilecek bu yükün agaçların zarar görmemesi için tarım işçileri tarafından toplanacağını belirtti. 

Kafkasya'da en eski botanik bahçelerinden biri olan Sohum Botanik Bahçesi 1838 yılında kuruldu.

Kaynak: Sputnik Apsny