Dünyanın En Yaşlı İnsanlarından Nutsa Adleyba 117. Yaşını Kutladı

Cumartesi, 18 Şubat 2017 18:19

Bir asırdan fazla yaşamışlığıyla dünyanın en yaşlı insanlarından olan Nutsa Adleyba, 15 Şubat 2017 Çarşamba günü 117'inci yaşını kutladı.

Oçamçıra’nın Mukh köyünde yaşayan Adleyba uzun yaşamına iki dünya savaşı, SSCB’de bir devrim ve kolektivizasyon, bir yeniden yapılanma (perestroyka), SSCB’nin çöküşü ve Abhazya’nın 1992-93 vatanseverlik savaşını sığdırmış.

Abhazya’nın en yaşlı insanı Nutsa Adleyba’nın iki kızından olma, en büyüğü 70 yaşında dört torunu ve altı torun çocuğu var.

Guinness Dünya Rekorlar Günü olan 17 Kasım 2016’da Uluslararası Apsny Vakfı’nın, Adleyba’nın aşam rekorunun, 116 yaşında olduğunun tescillenmesi için Guinness Rekorlar Kitabı'na başvuruda bulunduğu bildirildi.

Komünist Partisi üyeliği yapan ve defalarca Özerk Abhazya Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti (ÖSSC) Yüksek Konseyi Başkan Yardımcılığı görevine seçilen Nutsa Adleyba, kendisiyle yapılan röportajda, “Ben her zaman tüm hastalıkları ve sorunları saygı ile sevgi ile tedavi ettim. Her duruma büyük bir sorumluluk duygusuyla yaklaştım. Kolhozda (üretim çiftliğinde) ben olmadan toplantı yapılmazdı. Hepimiz Apsnı’da sağlıklı ve iyi yaşayacağız...” şeklinde konuştu.

Adleyba’nın sadece sağlıklı gıdalarla beslendiğini belirten kızı, hayatı boyunca kızarmış hiç birşeyi yemediğini söyledi.

Kaynak: Sputnik Apsny