Abhazya'da Üçlü Sanat Etkinliği: "Yılın Sanatçısı" Seçimi Galeri Açılışı ve Sanat Sergisi

Pazartesi, 06 Şubat 2017 14:35

Abhazya Sanatçılar Birliği, "Yılın En İyi Sanatçısı"nı seçmek üzere sanatçılarının seçkin eserlerinden oluşan bir sanat etkinliği düzenledi. Bu sergiyle, başkent Sohum'da bulunan ve restorasyon çalışmaları için aylardır kapalı olan Merkez Sergi Salonu da yepyeni modern görünümüyle sanatseverlere tekrar merhaba dedi. 

Değişik alanlarda faaliyet gösteren üç kuşaktan 50 sanatçıya ait 80 önemli eserin yer aldığı bu büyük çaplı sergide resim, heykel, farklı malzemelerden yapılmış sanat eserlerinin yanı sıra, otantik kılıç kama ve bıçaklar ile özel işlenmiş deriyle kaplanmış kılıfları, kınları da göz kamaştırdı. 

Cumhurbaşkanı Raul Hacimba'nın katıldığı açılış töreninde Kültür Bakanı Elvira Arselia ve çok sayıda sanatsever hazır bulundu. Arselia 2015-16 bütçesinden sanata ayrılan fonun, iki önemli sanat projesini gerçekleştirmelerine yardımcı olduğunu belirterek, "Bunlardan birisi Abhazya Sanatçılar Birliği Merkez Sergi Galerisi'ydi, diğeri ise devlet şapeli. Restorasyon sonrasında galeriye büyük ölçekli sergi ve çeşitli projeler için gerekli olan yeni teknik ekipman alımı yaptık. Yeni haliyle açılan galerimizde sık sık önemli sanat olaylarına şahit olacağız. Bu yıl, ilk profesyonel Abhaz sanatçı Alexander Çaçba Şervaşidze'nin 150. yıldönümüne adanmış büyük sergiyi de burada gerçekleştireceğiz" dedi.

Abhazya'da "Yılın En İyi Sanatçısı": Timur Dzidzaria

Sergide Yılın Sanatçısı ödülü, "Apsua ҳәyzba - Abhaz bıçakları" adlı eserleriyle sergiye katılan ve yaptığı birbirinden değerli Abhaz savaş sanatı malzemeleri kılıç, kalkan, kama, bıçak gibi tarihi eserleriyle tanınan savaş gazisi Timur Dizidzaria'nın oldu. İkinciliği "Assir Aira-Mucize Doğum" adlı eseriyle Vissarion Tsvijba, üçüncülüğü ise "Dağların ve Abhazya'nın Ruhu" adlı grafik çalışmasıyla Vladimir Vouba aldılar.

Sanatçıları tebrik eden Abhazya Sanatçılar Birliği Başkanı Adgur Ampar da sergiyle ilgili olarak, "6-7 aydır hazırlandık bu sergiye ve emeklerimize değdiğini görüyoruz. Her ziyaretçi, kendi estetik zevklerine yakın bir eser bulabilir bu sergide. İzledileriniz güzellik anlayışınızın sınırlarını genişletecek ve derinleştirecektir" şeklinde konuştu.

3 Şubat 2017 Cuma günü açılan sergi, iki hafta boyunca 10:00 ile 15:00 saatleri arasında sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

Kaynak: Apsnypress-Sputnik Apsny