ADB: "Gürcistan'ın Abhazya Vatandaşlarını Manipüle Girişimi Başarısızlığa Mahkumdur"

Cuma, 03 Şubat 2017 23:17

Abhazya Dışişleri Bakanlığı (ADB) bir açıklama yaparak, Avrupa Birliği'nin Gürcistan'a uyguladığı vize uygulamasını iptal etmesinin Abhazya vatandaşlarını ilgilendirmediğini, Gürcistan'ın aksi yöndeki açıklamalarının yeni bir manipülasyondan ibaret olduğunu bildirdi.

Bilindiği gibi geçtiğimiz Aralık ayı başında Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Birliği Konseyi Temsilcileri, Gürcistan vatandaşlarının AB üşkelerine yapacakları kısa süreli seyahatlerde uygulanan vize kısıtlamalarının kaldırılması için bir ön anlaşmaya varmışlardı. Ardından 2 Şubat 2017 Perşembe günü ilgili karar imzalanmış, Gürcistan Dışişleri Bakanı Mihail Canelidze yaptığı açıklamada Abhazya ve Güney Osetya vatandaşlarının da bu uygulamadan faydalanabileceklerini söylemişti.

Bu gelişme üzerine yapılan yorumlara bir açıklama getirmek amacıyla Abhazya Dışişleri Bakanlığı kendi resmi sitesinde hemen bir duyuru yayınlayarak, Gürcistan'ın "işgal altındaki topraklarda yaşayanlar da yararlanacaklar" sözleriyle duyurduğu vize serbestisinin Abhazya vatandaşları için geçerli olmadığını vurguladı.

Abhazya Dışişleri Bakanlığı söz konusu açıklamada, Tiflis'in söyleminin siyasi ve hukuki alanda Abhazya vatandaşlarına yapılan başarısız bir manipülasyon taktiği olduğunu belirterek, "Gürcü yetkililer Abhazya vatandaşlarının uluslararası serbest dolaşımını samimi olarak istiyorlarsa, vatandaşlarımızın Avrupa Birliği ülkelerine ve diğer ülkelere girişlerini engelleme politikalarına son vermeliler. Avrupa Birliği kurumlarına bir kez daha çağrıda bulunuyoruz, Gürcistan'ın Abhazya'yı izole etmeye yönelik popülist eylemlerini desteklemesinler..."  denildi.

Kaynak: Abhazya Dışişleri Bakanlığı-Apsnypress