Bu sayfayı yazdır

Sohum Uluslararası Havaalanı Açılacak mı?

Perşembe, 19 Ocak 2017 17:05
Sohum Uluslararası Havaalanı Açılacak mı?

Abhazya'da savaşın ardından başlanan genel imar ve iyileştirme çalışmaları hızla devam ederken, son zamanlarda Sohum'daki uluslararası havaalanının tekrar hava trafiğine açılması da sık sık gündeme gelmeye başladı.

Konuyla ilgili olarak geçtiğimiz günlerde Rusya'nın Vologda Havayolu Başkanı Mlhail Zuev kendisiyle yapılan röportajda, hava yoluyla Abhazya'ya gelmek konusunda büyük bir istek olduğunu belirterek, "Abhazya ile hava bağlantılarının yeniden başlaması ihtimalini biz de düşünüyoruz. Bunun için Abhazya tarafıyla birlikte cevaplamamız gereken bir dizi sorumuz var. İlk olarak, bizim sahip olduğumuz uçak türlerinin Sohum havaalanına inebilmesi mümkün mü? İkinci olarak, biz de gümrük kontrolünden geçecek miyiz, geçeceksek bu işlemler nerede yapılacak? Rus vatandaşlarının özellikle kaplıca tedavileri için ve diğer sebeplerle Abhazya'ya gelmek konusunda çok istekliler. Rusya Federal Hava Ulaşım Ajansı da bu sorunu özellikle 2017 yılının ilkbahar-yaz sezonu boyunca çözmeyi düşünüyor..." şeklinde konuştu.

Zuev ayrıca gerekirse Sohum havaalanına uçak ve yolcu yaşam desteği konusunda yardımcı olunabileceğini, gereken tek şeyin pistin havacılık güvenliğine uygun şekilde yapılması olduğunu söyledi.

Diğer yandan Sohum Uluslararası Havaalanı Genel Müdürü Vyaçeslav Eşba ise yakın gelecekte uluslararası hava trafiğinin başlamasını beklemenin gerçek dışı olacağını söyledi. Tarifeli hava yolu hizmeti sunabilmek için yapılması gereken çok şey olduğunu belirten Eşba, başlangıçta ancak gündüz saatlerinde bir defalık uçuşları karşılamanın mümkün olabileceği ihtimalinden söz etti.

 
Kaynak: Sputnik Apsny