Hacimba: 2016 Yılında Abhazyalılar Önemli Bir Bilgelik Örneği Gösterdi

Pazartesi, 02 Ocak 2017 15:08

Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacimba Abhazya halkının yeni yılını kutladı ve 2016 yılının kısa bir değerlendirmesini yaptı.

Abhazya'da yaşanan önemli olayların 2016 yılına damgasını vurduğunu söyleyen Hacimba özetle, "Ülkemizde sosyo-politik bir gerginliğin kasıtlı olarak tırmandırılmasına rağmen, halkımız çok açık bir bilgelik ve sağduyu örneği göstermiş, ülkesinin geleceği için sorumluluk aldığını bir kez daha ortaya koymuştur. Gerginliği tehlikeli bir düzeyde iken, onurlu duruşuyla bertaraf etmesini bilmiştir. Bu olay 2016 yılının en önemli başarısıdır" dedi.

Abhazya halkının yeni yılını da kutlayan Cumhurbaşkanı Hacimba, 2017 yılının ışıklarla, eğlenceli etkinliklerle dolu olmasını, halkımızın ve devletin gücünün katlanarak artmasını diledi ve şunları söyledi:

"Sevgili vatandaşlarımız!

Birkaç dakika sonra 2017 yılına giriyoruz.

Geçen yıl kolay değildi, ama tüm halkımızın ortak çabaları sayesinde olumlu sonuçlarla tamamladık. Ekonomik sorunlar ve diğer zorluklara rağmen ileride daha güçlü ve güvenli olmanın adımlarını atmayı başardık. 

Tüm sosyal yükümlülüklerimizi yerine getirmiş olmanın rahatlığı içindeyiz, yeni yılda da vatandaşlarımıza sosyal destek çalışmalarımız artarak devam edecektir.

Öncelikle müttefikimiz Rusya başta olmak üzere, Abhazya'yı tanıyan diğer ülkelerle de ilişkilerimizi geliştireceğiz.

Tüm zorluklarına rağmen hayatın birçok alanında yapmakta olduğumuz reformlara, ülkemizin her bir vatandaşının faydalanması için sonuna kadar devam edeceğiz.

2016 yılı Abhazya'ya birçok güzellikler de yaşattı. 

Bunların en çarpıcı olanı Abhazya'nın ev sahipliğini yaptığı Dünya Futbol Şampiyonası CONIFA'da kazandığı birincik zaferiydi. Bu hepimiz için gerçek bir festival haline gelmişti. Böyle anlarda millet olarak biz, kendiliğinden oluşan bilinçli bir dayanışma duygusu hissediyoruz, güçlü ve yenilmez oluyoruz. Birbirimizi hissetmek, anlamak ve birbirimize saygı yeteneğimiz, bu bizim gücümüzdür.  Bu gücü iç politikada yaşadığımız sorunlarda da uygar bir diyalog ve müzakere alanında da kullanıyoruz. Ve bu yeteneğimizin güzel bir örneğini, geçtiğimiz günlerde gösterdik.

2017 yılının nasıl geçeceği sadece bize bağlıdır. Ben bu yılın ışıltılar içinde, neşeli olaylarla dolu olacağına, halkımızın ve devletimizin gücünün, refah düzeyimizin katlanarak artacağına inanıyorum.

Sevgili vatandaşlarımın yeni yılını bu duygularla kutluyorum! "

Kaynak: Apsnypress - Sputnik Apsny