Müzakereler Sonuçlandı Muhalefet Mitingi Olaysız Tamamlandı

Cuma, 16 Aralık 2016 10:04

Başkent Sohum'da dün başlayan ve yaklaşık 18 saat süren mitingler uzlaşma ile ve olaysız sona erdi.

Sabah saatlerinde yapılan konuşmalarla başlayan muhalefet mitinginin ilerleyen saatlerinde bir grup temsilci Cumhurbaşkanı Hacimba ile müzakerelere başladılar. İlk tur müzakerelerde sonuç alınamaması üzerine tekrarlanan görüşmeler sonunda uzlaşma sağlandığı bildirildi ve gece saat 03.00 sıralarında yapılan karşılıklı açıklamaların ardından katılımcılar dağıldılar.

Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacimba aşağı inerek yaptığı açıklamada hükümete destek için toplanan halka teşekkür ederek, "Müzakereler sona erdi, muhalefetin mitingi de sanıyorum sona ermiştir. Muhalefet de hükümetin istifası gibi bir seçeneğin olamayacağını kabul etti. Diğer konularda onların düşüncesine katılıyorum ya da katılmıyorum, bu çok önemli değil, ama görüşmemizin insanlarımızın yararına olduğuna eminim. Çalışmalarımızı, yaptıklarımızı beğenmeyenler var, onlarla masa başında konuşmamız gerekiyordu. Biz tüm insanlarımız için doğru olanı yapmaya çalışıyoruz. Bunu gördüğünüz için bugün buradasınız ve sizin sayenizde Abhazya'nın geleceği artık daha iyi olacak" dedi.

Müzakere sonuçlarını geleceğe aktarabilmek için belgelediklerini belirten Hacimba, "Birçok konuda anlaştık, anlaşamadığımız konular da oldu. Ama asılönemli sonuç, biz sorunlarımızı barışçıl yollarla çözmeyi başardık. Abhazya halkı dışarıda bizi izleyen tüm ülkelere de, sorunlarını sağduyu ile aşabileceğini kanıtlamış oldu" dedi.

Muhalefet bloğu eşbaşkanı Aslan Bjania ise protestoculara hitaben yaptığı açıklamada Devlet Başkanı ile yaptıkları müzakereler sonunda yapılan hükümette görevlendirilme tekliflerini anlatarak, "Toplantıda Başbakan yardımcılığı, Başsavcılık makamı, Anayasa Mahkemesi'nde iki aday bulundurma ve Merkez Seçim Komisyonu'nun yeni oluşumunda aday bulundurmak gibi görevler teklif edildi. Ayrıca yakın gelecekte cumhurbaşkanının bazı yetkilerinin milletvekillerine dağıtılması için çalışma yapılacağı güvencesi verildi" dedi.

Miting katılımcıları sonuçtan memnun olduklarını  bildirerek, ortak bir konsensus geliştirmek için karşılıklı görüşmeler yapacaklarını söylediler.

Bilindiği gibi, blok muhalefet güçleri en son 30 Kasım'da düzenledikleri mitingde Cumhurbaşkanı Hacimba'nın istifasını istemişler ve 5 Aralık 2016 tarihine kadar süre vermişlerdi. Bu yüzden gergin bir bekleme süreci yaşanmış, olası olaylar ve çatışmalar halkı endişelendirmiş, birçok sivil toplum kuruluşu ve halk örgütleri bildiriler yayınlayarak yasaya uygunluk, taraflar arasında barış ve birlik çağrısı yapmışlardı. 

Ülke dışındaki Abhaz diasporasından da birlik çağrıları gelmiş, Türkiye'den Abhaz Dernekleri Federasyonu'ndan ve Karaçay Çerkes Cumhuriye'tinden bir heyet Abhazya'ya gelerek arabuluculuk girişiminde bulunmuştu. Son olarak Abhazya Meclis Başkanı parti başkanlarıyla biraraya gelerek, parlamentoda oluşturulan bir barış ve yasaya uygun eylemler içerikli bir metnin ortak imzalanmasını sağlamış ancak miting yapılması engellenememişti.

Söylendiği gibi15 Aralık 2016 günü (dün) muhalefet Abhaz Drama Tiyatrosu önünde, iktidar yanlıları ise başkanlık binası önünde sabah saatlerinde toplanmışlardı. Muhalefet mitingi organizatörlerinin Cumhurbaşkanı kendi isteğiyle istifa etmeden meydandan ayrılmaması çağrısı üzerine geç saatlere kadar protestolar devam etmiş, istifanın kesinlikle söz konusu olmayacağı cevabının ardından müzakereler başlamıştı. Müzakere sonuçlarını eleştirmek üzere bie ara başkanlık binasına yürüyen muhalefet taraftarları sadece aralarında metal bariyerler olmasına rağmen taşkınlık yapmamışlar ve görüşmeler sükunetle devam etmişti...

Kaynak: Apsnypres-Sputnik Apsny-Abhazİnfo