Başkent Sohum Muhalefet ve İktidar Mitinglerine Sahne Oldu

Perşembe, 15 Aralık 2016 13:33

Abhazya'da muhalefet bloğu tarafından bugün yapılması beklenen miting başladı. Aynı anda iktidar yanlıları da Başkanlık binası önünde bir miting düzenlediler.

Muhalefet mitinginde Cumhurbaşkanı Hacimba'dan memnuniyetsizliklerini belirten konuşmalar yapılırken, protestocular en son 30 Kasım'da yapılan mitinglerinde yaptıkları istifa çağrısını tekrarladılar.

Miting organizatörleri, dün Abhazya Meclisi Başkanı Valery Bganba'nın çağrısıyla biraraya gelen ve parti başkanlarınca ortak olarak imzalanan deklarasyona uygun olarak, yasal çerçevede ve barışçıl bir miting yapmak üzere toplandıklarını açıklarken, katılımcılara ise Cumhurbaşkanı kendi isteğiyle istifa etmeden dağılmamaları çağrısında bulundular.

Diğer yandan muhalefet mitinginin yapıldığı ve sıkı güvenlik tedbirlerinin alındığı Abhaz Drama Tiyatrosu önündeki meydanın yaklaşık yüz metre ilerisindeki Başkanlık binasının önünde de iktidar yanlısı Abhazyalı hükümete destek için biraraya toplandı. Meydana inerek destek mitingine katılanlara hitaben konuşan Cumhurbaşkanı Hacimba şunları söyledi:

"Vatandaş olarak, 24 yıl önce büyük bedeller ödeyerek kurduğumuz ve içinde yaşadığımız devletimizin devamını sağlama sorumluluğumuz vardır. Dün özgürlük savaşında Lata trajedisinde kaybettiğimiz masum canlarımız için yas tuttuk. Böyle bedeller ödemiş, bu zorluklara katlanmış halkımızı bölme girişimi nasıl olabilir? Ben demir adam değilim, benim de korkularım var, ancak yaptığımız her şeyi içtenlik ve dürüstlükle yapıyoruz. Birçok olumsuzluğu değiştirdik, bunları görmemek adil değil. Bu değişimi görmeyerek başka yolları deneyenleri haklı görmüyorum. Bazı insanlarımız maalesef eski düzende yaşamaya devam etmek istiyorlar, ama öyle yaşayamayız. Dışarıdan verilen, ekonomik büyüme için gerekli koşulları yaratmak üzere harcamak zorunda olduğumuz mali yardımların tümünü yerseniz, bu sadece ülkemizin felaketi olacaktır.

Bizim, kendi imkanlarımızla halkımızın ve devletimizin varlığını sürdürmeyi öğrenmemiz gerekiyor. Abhazya'nın bu imkanları vardır. İki buçuk yıldır 2 milyar 700 milyon ruble olan bütçemiz, bu yıl 5 milyar rubleye yükseldi. Bu önemli bir rakamdır ama bazıları bunu kur farkı olarak açıklıyor. Hatırlayın, önceki hükümet zamanında neredeyse 30 milyar ruble destek alınmıştı, peki devlet bütçesi bundan nasıl etkilenmişti? Ne yazık ki ancak 2 milyar 700 milyon ruble olabilmişti. Abhazya'nın böyle fırsatları vardı.

Tüm eylemlerimiz uzun vadede Abhazya'nın devlet olarak var olması üzerine düşünülerek yapılmalıdır.  Bu sürecin önünü tıkayarak hareket etmemeliyiz. Ben Abhaz halkının bilgeliği gerçeğine inanıyorum. Yasadışı eylemlere izin vermeyeceğiz, ancak birileri gerilimi tırmandırmaya çalışıyor. Soruyorum, insanlarınızı ve devletinizi nerede savunmanız gerekiyor? Bizim başka ülkemiz yoktur!.."

 

Devlet Başkanı Yardımcısı Vlademir Zantaria da konuşmasında, gece boyunca çalışıp bir mutabakat zaptı oluşturduklarını, son parlamento oturumunda "ülkenin tüm siyasi güçleri anlaşmazlıkların çözümünde yasalara göre hareket edecektir" hükümlü bir belgenin kabul edildiğini ve tüm parti başkanları tarafından imzalandığını söyledi. Meclis Başkanı Bganba'nın dün, mitingin iptali ile ilgili tüm muhalefet liderlerinin katıldığı bir toplantı yaptığını, mitingin iptal edilemediğini ancak hukuk çerçevesinde yapılacağı konusunda organizatörlerin garanti verdiğini hatırlattı.

Cumhurbaşkanlığı İdaresi Başkanı Daur Arşba da konuşmasında durum değerlendirmesi yaparak muhalefeti eleştirdi. Arşba, "2014 başkanlık seçimlerinden sonra belli bir grup sonuçlarını kabul etmek istemedi ve yapılan her şeyi eleştirmeye başladılar. Rusya ile ittifak ve işbirliği anlaşmasının imzalanmaması çağrısında bulundular, egemenliğimizin tehlikeye atıldığını söylediler. Üzerinden iki yıl geçti ve öyle olmadığı görüldü. 2015 Mart'ında mitingleri başlatıp, bu kez seçim sözlerini yerine getirmedi diye Başkan'ın istifasını istediler. Bunların tümü bir kurgu. Şimdi "Amtsakhara" Başkan'ın gönüllü istifasını istiyor. Neden görevinin sonuna kadar beklemiyorla, neler yapılmadıysa o zaman ortaya konacak zaten. Sabırsızlanıyorlar, çünkü onlar bir kez ülkeyi yönetmek istiyorlar sadece. Anlaşmak niyetleri yok. Biz Başkan'la birlikte, sorunları çözmek için farklı siyasi bir platform yarattık. Ama muhalefet halka bu işbirliğini reddetti. Hükümet oluşumunda belli pozisyonları teklif edildi "Biz mevcut başkan ile çalışmak istemiyoruz" dediler. Sivil toplum kuruluşları, halk örgütleri araya girdi, gerginliği gidermek için birçok önerilerde bulunuldu, ama sonuçta onlar orada ve biz buradayız. Halkımızı bir endişe ve tehlikeye maruz bırakmaya kimsenin hakkı yoktur..." şeklinde konuştu.

Haberimizin hazırlandığı saatlerde mitingler devam ediyordu.

 

Meclis Başkanı Valeri Bganba basına bilgi verdi (solda), iktidar yanlıları da Başkanlık binasının önünde toplandı...

Kaynak: Apsnypress-Sputnik Apsny-Abhazinform