Bjania: Abhaz Yetkililerin Gözaltı Olayına Etkileriyle İlgili Hiçbir Belge Yok

Çarşamba, 07 Aralık 2016 16:20

2 Aralık 2016 günü Soçi’de gözaltına alınan ve sorgulandıktan sonra serbest bırakılan Abhazya blok muhalefet eşbaşkanı Aslan Bjania, gazetecilere söz verdiği açıklamayı yaparak, süreci tüm ayrıntılarıyla anlattı.

Bjania, gözaltının ardından Abhazya’ya döndüğü gün "Amtsakhara" sitesinde yayınlanan bildiriyi de yalanladı. Bildiride Abhaz yetkililerin talebiyle gözaltına alındığı iddia ediliyordu. Aslan Bjania yaptığı açıklamada, iddia edildiği gibi kendi gözaltı olayında iktidarın rolü olduğuyla ilgili kanıtlarının olmadığını, sadece kendi suçsuzluğunu kanıtlayan belgeler olduğunu özellikle vurguladı.

 Aslan Bjania ’nın verdiği bilgilere göre, iki arkadaşıyla Soçi’deki evinden çıktığında aracı durdurulmuş, sivil giyimli bir görevli kendisiyle yalnız görüşüp Abhazya ve Rusya için düşmanca davranışları olduğunu, verilen talimat üzerine bunu kendisine ilettiğini söyledi.

Ardından hastaneye götürüp alkol ve uyuşturucu muayenesi yaptılar, sonuç sıfır oranında negatif çıktı. Oradan emniyete gittiklerinde araçta buldukları hediye silahın belgelerinin sahte olabileceğini, kontrol edeceklerini söyleyerek uzun süre alıkoydular.

Daha sonra birlikte Bjania’nın evine gittiler ve silahı nerede tuttuğunu sordular, silahın bir kasada olması gerektiğini söyleyerek uygunsuz saklama koşulundan dolayı ilgili yasaya göre ödemesi gereken bin beşyüz ruble para cezasını hatırlatarak ayrıldılar.

Aslan Bjania ertesi gün cezayı ödemek ve arabasını almak için verilen adrese gitti ve kısa sürede Soçi’den ayrılacağına dair bir belge imzaladı, ancak arabasını vermediler.

Ardından Abhazya’ya geçmek üzere arka arkaya iki kez taksi ile sınıra geldi, ancak ikisinde de pasaport kontrolünden geçerken alıkonuldu. Geçiş belgelerinin sahte olabileceği söylenerek ve yasadışı şekilde mühimmat bulundurduğu suçlamasıyla bir karakola yönlendirildi, burada uzun süre sorgulandı, çeşitli belgeler düzenlendi.

Muhalefet lideri bu süreçte Rusya’nın Abhazya Büyükelçisi Semyon Grigoriev Viaçeslavoviç ile temas halindeydi, sürekli bilgi aktardı. 5 Aralık Pazartesi günü herşeyin normale dönebileceğini, Moskova’dan mühimmat suçlamasıyla ilgili bir belge geleceğini, ardından sınırı geçebileceğini söylediler.

Bu arada kendisinin gözaltına alındığını duyan kızgın taraftarlarının Tamush bölgesinde olay çıkardıklarını haber aldığını söyleyen Aslan Bjania, bunu beklemediklerini belirterek verdiği rahatsızlıktan dolayı özür diledi.

Bjania, sınırdan geçmeden önce polis şefinin kendisini ve avukatını çağırarak, Abhazya Cumhurbaşkanı’nın Rusya lideri Putin’i aradığını ve bu konuda yardım istediğini ilettiğini de belirtti.

Gözaltı sürecini özetle bu şekilde anlatan Bjania, iki yıldır yanında aynı silahla seyahat ettiğini ve hiç problem yaşamadığını, ellerinde maddi delil yokken kendisine bu stresin yaşatıldığını, neler olduğu konusunda bir yorum yapmak istemediğini söyledi ve ekledi:

“Abhazya halkı olarak adalet ve hukuk alanında dayanışma içinde olursak çok şey başarabiliriz. Kaderimiz kendi elimizde…”

Kaynak: Apsnypress - Abhazinform