Hacimba Basın Toplantısında Moskova Ziyaretini Değerlendirdi

Pazartesi, 05 Aralık 2016 16:17

Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacimba bugün yaptığı basın toplantısında 1 Aralık 2016 günü Moskova'da Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı çalışma toplantısını değerlendirdi, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Görüşmede Abhazya demiryollarının yeniden yapılandırılmasıyla ilgili 2030 yılına kadar sürecek bir kredi anlaşması yaptıklarını bildiren Hacimba, yakın zamanda Sohum Havaalanı'nın açılmasıyla ilgili çalışmalara başlamayı umduklarını da belirtti.

Siyasi durum hakkında Vladimir Putin'in çok net bir şekilde, huzurun olmadığı bir ülkede işbirliği olanakları hakkında konuşmanın zor olduğunu vurguladığını söyleyen Raul Hacimba, "Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Rusya-Abhazya ilişkilerini inşa etmeye devama hazır olduğunu, ancak daha önce karşılıklı atılan imzalarla belgelenen projelerin gerçekleştirilebilmesinin barış ve huzur ortamında olabileceğini söyledi. Endişesini normal karşılıyorum ve bu sözlerin arkasında art niyetli düşünceler aranmaması gerektiğini düşünüyorum" dedi.

Bilindiği gibi, 1 Aralık 2016 Perşembe günü Moskova'da Hacimba ile Putin arasında yapılan görüşmede Putin, Abhazya'daki iç siyasi gelişmelerin iki ülke arasındaki "İttifak ve Stratejik İşbirliği Anlaşması" başta olmak üzere, ulusal savunma ve ekonomik işbirliği konulu diğer anlaşmaların da uygulanmasını etkileyebileceğini dile getirmiş, durumun bir an önce stabilize edilmesini beklediğini söylemişti. Cumhurbaşkanı Hacimba ise Abhazya'ya destekleri için Putin'e teşekkür etmiş, ülkenin yol, hastane ve okul gibi sorunlarının bu destekler sayesinde düzeltilmekte olduğunu söylemişti.

Kaynak: Cumhurbaşkanlığı Basın Servisi, Sputnik Apsny