Cenevre Eşbaşkanları Abhazya Cumhurbaşkanı ve Dışişleri Bakanı Tarafından Kabul Edildi

Perşembe, 24 Kasım 2016 15:56

Abhazya'ya bir çalışma ziyareti gerçekleştiren  Transkafkasya Güvenliği ve İstikrarı Üzerine Uluslararası Cenevre Görüşmeleri eşbaşkanları ve beraberlerindeki heyet, Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacimba ve Dışişleri Bakanı Daur Kove tarafından kabul edildi.

Heyetin Cumhurbaşkanı Raul Hacimba ile görüşmesinde ise eşbaşkanlar Abhazya tarafının görüşmelerin olumlu ilerlemesine katkılarından ötürü teşekkür ettiler.

Görüşmelerin 39. turu için hazırlık yapmak, bazı fikir ve önerilerini tartışmak için bu ziyareti planladıklarını söyleyen Salber ve Turunen, bir süredir çatışma bölgesinde durumun stabil olduğunu, ancak hala var olan gerginlikler nedeniyle çalışmalara devam edilmesi gerektiğini belirttiler.

Gürcistan ile ikili çalışmalar yoluyla bir sonuç elde etmenin olanaksızlığına değinen Cumhurbaşkanı Hacimba ise Cenevre'de insan hakları konusundaki olumlu eğilimlerin nedense Abhazya vatandaşları için konu edilmediğini söyledi. Buna, Almanya Federal Meclis'i tarafından davet edilen Abhazya milletvekillerine vize verilmemesini örnek gösteren Hacimba, "Bizim haklarımıza gösterilen bu saygısızlık da Cenevre görüşmelerinde ele alınacak mı?" diye sordu.

Herbert Salber ise bunun için pragmatik çözümler bulmaya çalıştıklarını ancak bunun tüm tarafların uzlaşmaya istekli olmasıyla çözülebileceğini söyledi.

Dışişleri Bakanlığı'nda yapılan görüşmede ise Abhazya Dışişleri Bakanı Daur Kove ziyaretle ilgili olarak, her tur görüşmelerinden önce düzenli toplantılar haline gelen bu görüşmelerin olumlu sonuçlarına değinerek, "Uluslararası topluluğun ülkemizi ve pozisyonumuzu anlaması açısından bu görüşmeler bizim için önemli bir fırsattır. Anlaşmazlıkların taraflarından biri olarak bizi ziyaretlerinden ve sonuç elde edebilmek adına gösterdikleri çabalardan memnuniyet duyduğumuzu belirtmek isteriz. Bu toplantının bir istisna olacağından ve bir sonraki tura hazırlanmak için birlikte yapacağımız çalışmaların verimli olacağından umutluyum" dedi.

Cenevre Görüşmeleri AB Eşbaşkanı Herbert Salber çatışma bölgesinde son bir yılda istikrar ve huzurun hüküm sürdüğünü belirterek, yılda dört kez İşviçre'de yapılan toplantıların olayları önlemek üzerine alınacak önlemleri her yönüyle konuşmak ve bu konuda katılımcıların uzmanlık ve deneyimlerini karşılaştırmak için bir fırsat olduğunu söyledi.

Cenevre Görüşmeleri BM Eşbaşkanı Antti Turunen ise geçtiğimiz Mayıs ayında sınır bölgesinde bir Gürcistan vatandaşının öldürüldüğü olayı hatırlatarak, suçluların cezalandırılması umudunu dile getirdi.

Bilindiği gibi Cenevre görüşmeleri, Rusya ve Fransa Devlet Başkanları Dimitri Medvedev ile Nicolas Sarkozy arasında 15 Ekim 2008 tarihinde yapılan anlaşma uyarınca başlatılmıştı. Güvenlik ve insani konular başlığında iki çalışma grubu halinde yapılan görüşmelere Abhazya, Gürcistan, Güney Osetya, Rusya ülkelerinden temsilcilerin yanı sıra AB, BM, AGİT ve ABD eş başkanları katılıyorlar.
Kaynak: Sputnik Apsny
Abhazya Dışişleri Bakanı Daur Kove