Sabah Gazetesi'nin "Abhazya" Eki Gürcistan'ın Sert Tepkisine Neden Oldu

Çarşamba, 16 Kasım 2016 16:04

Türkiye'nin özellikle Abazaların yoğun olarak yaşadığı bazı illerinde Sabah Gazetesi'nin 10 Kasım 2016 tarihli sayısında yayınlanan "Abhazya" eki Gürcistan'ın sert tepkisine neden oldu.

Gürcistan basınında yer alan haberlere göre, Gürcistan yönetimi ekte özellikle Abhazya’nın bağımsız devlet olarak tanıtılmasına tepki verdi ve Ankara Büyükelçisi İrakli Koplatadze Türkiye Dışişleri Bakanlığı’na başvurarak konu hakkındaki endişelerini dile getirdi. Gürcistan Devlet Bakanı Ketevan Tsihelaşvili’nin de Türkiye’de yaygın medya kurumlarından biri olan Sabah Gazetesi'nin yayınının, Ankara’nın resmi tutumuyla bağdaşmadığına işaret ederek, "Gürcistan Dışişleri, konuyu faal şekilde takipe aldı, bunun tekrarlanmaması lazım..." dediği bildirildi.

Sosyal medyadaki Gürcistan yanlısı sitelerde ise "Sabah Gazetesi'ni Kınıyoruz" başlığıyla, tamamen taraflı ve yanlış bilgilerle dolu  tepkiler dile getirildi. Ekte gerçek dışı, ideolojik politik propoganda yapıldığını iddia eden ve gazeteyi "yüzbinlerce Gürcüyü etnik temizliğe maruz bırakıp evlerinden süren bir rejimin sözcülüğüne soyunmuş" yayın organı olarak nitelendiren yazıda, "Türkiye'nin asla kabul edemeyeceği bölücülüğe, en iyi ilişkilere sahip komşusu Gürcistan'a basın yolu ile yapılan bu saldırıya göz yumması Türkiyeli Gürcülerin ve aklı selim hiç kimsenin asla kabul edemeyeceği birşeydir.  Sabah Gazetesi'nin yaptığı yayından dolayı Türkiye'deki Gürcülerin kurduğu vakıf ve dernekler ve aktivistlerin ortak tepkisi kaleme alındı, ortak tepkiyi içeren bu yazı; Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı'na, Sabah Gazetesi'ne ve Türkiye Cumhuriyeti'nde Gürcistan Ankara Büyükelçiliği'ne gönderildi" denildi.

Gürcistan'ın tepkisi Türkiye'deki Adige-Abhaz sivil toplum kuruluşlarını da harekete geçirdi ve birer bildiri yayınladılar. Kafkas Dernekleri Federasyonu bildirisinde "... Abhazya’ya yönelik izolasyon politikası ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının seyahat özgürlüğünü engellemeye çalışan Gürcistan yönetimi, şimdi de haber alma haklarını gasp etmeye çalışmaktadır.Gürcistan yönetiminin saldırgan tutumunu kınıyor, bu tip girişimlere karşı Türkiye’deki tüm kurum ve kuruluşları kararlı tavır almaya davet ediyoruz..." denilirken (http://kaffed.org/haberler/federasyondan/item/3063-kaffed-bas%C4%B1n-a%C3%A7%C4%B1klamas%C4%B1.html)Abhaz Dernekleri Federasyonu bildirisinde, "... Gürcü yönetimine sesleniyoruz: Tarihi dayanaktan yoksun mesnetsiz ve bilgisizce çarpıtmaya çalıştığınız tarihsel yalanlarınıza son verin. Kafkas halklarının tüm dünya da karşılığı olan bir algı vardır; Mertlik, dürüstlük ve Cesaret gibi! Artık bu çirkin iftira ve yalanlarınızı bırakın. Derhal Abhazya Cumhuriyeti’ni tanıyın. Tanıyın ki Kafkasya o güzel günlerine geri dönsün. Karadeniz bir barış ve kardeşlik gölü olsun.  İnsanlığın ihtiyaç duyduğu barış rüzgarları Kafkaslardan tüm dünyaya yayılsın..." sözleri yer aldı (http://abhazfederasyonu.org/banner/tesekkurler-sabah-gazetesi.html).

Bilindiği gibi, Abhazya Dışişleri Bakanlığı TürkiyeTicari Temsilciliği ve Abhazya Tam Yetkili Türkiye Temsilciliği'nin girişimleriyle ilk sayısı yayınlanan "Abhazya" eki ilgiyle ve takdirle karşılanmış, ayda bir kez yayınlanmasının planlandığı bildirilmişti. Şimdi, Türkiye'de yaşayan Abhaz diasporası tarafından bundan sonraki yayınlar konusunda Sabah Gazetesi'nin tavrı merakla bekleniyor.

 
Abhazya’ya yönelik izolasyon politikası ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının seyahat özgürlüğünü engellemeye çalışan Gürcistan yönetimi, şimdi de haber alma haklarını gasp etmeye çalışmaktadır.
 
Gürcistan yönetiminin saldırgan tutumunu kınıyor, bu tip girişimlere karşı Türkiye’deki tüm kurum ve kuruluşları kararlı tavır almaya davet ediyoruz.