Abhazya'da Bu Yıl 40 Bin Tona Kadar Hamsi Avlanabilecek

Perşembe, 03 Kasım 2016 17:08
Abhazya Tarım Bakanı Daur Tarba Rus-Abhaz balıkçılık komisyonu müzakerelerinin 5. oturum sonuçlarını açıkladı.

Abhaz bilim adamlarının 2016 yılı içinde 35 bin ile 40 bin ton arasında hamsi avlanmasının mümkün olduğunu söylediklerini bildiren Daur Tarba konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

"Müzakereler sırasında Rusya tarafı bu yılki hamsi avlama kotasının 30 bin tonla sınırlandırmak istedi. Ancak biz kotanın 40 bin tona yükseltilmesinde ısrar ettik. Bu konuda Rusya tarafıyla anlaşmak zor oldu. Balıkçılık sektörü bütçemizi en fazla etkileyen gelir kaynağımız. Sektörün geçen yıl devlet bütçesine katkısı, vergiler dışında 200 milyon ruble olarak gerçekleşti.

Rusya'nın düşüncesine saygı duyarak verdikleri kotayı aşmamaya çalışacağız. Ancak hamsi çok olursa kotayı 40 bin tona yükselteceğiz. Anlaştığımız 40 bin tonluk miktarın %15'i Rusya'ya gidiyor. Şöyle ki, Rusya kendi filosuyla karasularımıza giriyor, balıkları yakalıyor ve kendi payını götürüyor. 

Balık sezonunun nasıl geçeceğini tahmin etmek çok zor. Mevsimin gidişatına, hava olaylarına göre değişebilir, yakaladığımız balık miktarı anlaştığımız rakamdan daha az da gerçekleşebilir. Nitekim, geçen yıllarda hamsi az olduğu için avlanmayı durdurduğumuz zamanlar oldu."

Bir sonraki Rusya-Abhazya Balıkçılık Komisyonu toplantısı 2017 Kasım ayında yapılacak.
 
Kaynak: Sputnik Apsny