Abhazya'nın Siyasi Baskı Kurbanları Sohum'da Anıldı

Pazar, 30 Ekim 2016 10:53

Abhazya'nın yetiştirdiği en değerli aydınlarını toplu halde yitirdiği yıldır 1937. Stalinist dönemin siyasi baskılarına kurban edilmiş, sayıları yedi bini bulan bir aydınlar grubunun yok edilişi. Tarihi, politik, toplumsal bilincin, Abhazya'nın aydınlık geleceğinin yok edilme girişimi...

Her yıl 30 Ekim tarihinde işte bu siyasi baskı kurbanları anılıyor, tel örgülerle bağlanmış yekpare bir mermer taştan oluşan anıtın önünde. Yitirilen aydınların yakınları, torunları, devlet erkanı ve geçmişin pırıl pırıl beyinli evlatlarını özleyen Abhaz halkı gözyaşları içinde yadediyor bu önemli kayıplarını.

Siyasi Baskı Kurbanlarını Anma Günü töreninde bu yıl da anıt önüne çiçekler bırakıldı, kayıpların bazılarının fotoğraflarından oluşan bir duvar afişi segilendi, konuşmalar yapıldı, anılar tazelendi. Tüm Rusya'nın olduğu gibi Abhazya tarihinin de en trajik dönemlerinden biri olan 1930-1950 yılları arası yapılan aydın katliamlarına vurgu yapılan konuşmalarda, özellikle kurbanlardan Anatoly Vardania'nın kızı İrina Vardania'nın söyledikleri gözyaşlarıyla dinlendi. İrina Vardania, başarılı bir öğrencilik ve iş hayatı olan, gurur duyduğu babasının Dranda hapishanesinde ve sürgüne gönderildiği Sibirya'da yaşadıklarını kısaca anlatırken, diğer yandan da Oçamçıra'da yaşayan kendisinin ve ailesinin "halk düşmanının kızı ve ailesi" olarak okulda öğretmenleri tarafından ve gittikleri her yerde bazı insanlar tarafından nasıl aşağılandıklarını aktardı. Törene katılanların hislerine tercüman olan Vardania'nın sözleri duygusal anlar yaşanmasına neden oldu.

Kaynak: Sputnik Apsny