Abhazya Devlet Televizyonu'na Bombalı Saldırı: 1 ölü

Pazartesi, 17 Ekim 2016 11:18

Abhazya Devlet Radyo Televizyon binası bahçesinde bir patlama meydana geldi. Sabah saat 07:05’de meydana gelen patlamada, muhtemelen patlamayı gerçekleştiren bir kişinin öldüğü, ölen kişinin kimliğinin henüz tespit edilemediği bildirildi.

Abhazya İçişleri Bakanı Aslan Kobakhia’dan alınan bilgilere göre patlayıcının 200 gr. TNT türü şarapnel etkili bir bomba olduğu sanılıyor. Sputnik Apsny’a göre Kobakhia bunun bir terörist saldırı olduğunu belirterek bölgede ayrıntılı araştırma yapıldığını, özellikle saldırganın yalnız olmadığı ihtimali üzerinde durulduğunu, olayla ilgili ayrıntılı açıklamanın daha sonra yapılacağını söyledi.

Patlamanın bombanın yerleştirilmesi sırasında mı meydana geldiği, bir intihar saldırısı mı olduğu henüz bilinmezken olayla ilgili haber uluslararası medyada çeşitli şekillerde yer aldı. İnterfaks Haber Ajansı Abhazya Acil Durumlar Bakanlığı’na dayandırdığı haberinde, ilk gelen bilgilere göre olay yerinde sakallı bir adamın cesedinin bulunduğunu duyurdu.

BBC Rusya Servisi haberi intihar bombacısı eylemi olarak verirken, Gazete Nujnaya patlamayı düzenleyen kişinin üzerinde Sohum’daki mekanlara ait fotoğraflar bulunduğunu bildirerek, bilinmeyen nesne ve olayların hemen yetkililere bildirilmesi konusunda halka uyarıda bulundu.