Abhazya Üniversitesi Türkiyeli Prof. İlber Ortaylı'yı Konuk Etti

Pazartesi, 10 Ekim 2016 18:19

Türkiye'nin tanınmış tarih profesörlerinden İlber Ortaylı Abhazya Devlet Üniversitesi'ni ziyaret etti.

Türkiyeli Abhazlardan Cemile Geçba'nın nezaretiyle ve Abhaz Dernekleri Federasyonu sponsorluğunda Abhazya'ya gelen Ortaylı'ya üniversite ziyaretinde, Türkiye Kafkas Dayanışma Araştırma Vakfı (KAFDAV) Başkanı Agaçe (Geçba) Muhittin Ünal, Abhaz Dernekleri Federasyonu Başkanı Hapat Ahmet Ceylan ve Abhazya Yazarlar Birliği üyesi Papapha Mahinur Tuna da eşlik etti.

Abhazya Devlet Üniversitesi'nde katıldığı bir derste öğretim görevlileri, öğrenciler ve diğer konuklara Abhazya tarihi ve önemi üzerine düşüncelerini aktaran Profesör Ortaylı, tarihinde birçok farklı devletle ilişki içinde olmuş Abhazya'nın bugününü anlamak için geçmişinde yaşananları çok iyi okumak ve anlamak gerektiğini söyledi. Abhazya'nın doğasına olan hayranlığını da belirten konuk profesör üniversiteyi nasıl bulduğuyla ilgili bir soruya da, "Binanızın mimarisini değilse de manzarasını çok beğendim, burada öğrenci olmak isterdim" şeklinde cevapladı.

Daha sonra Abhazya Devlet Müzesi'ni de ziyaret eden İlber Ortaylı'nın ülkedeki tarihi eserlerle ilgili bir dizi gezi ve incelemede bulunacağı bildirildi.