Gartskiya: Abhazya Turizmde Son 25 Yılın Rekorunu Kırdı

Cuma, 07 Ekim 2016 15:17

Abhazya'ya son iki yılda gelen turist sayısında, Sovyet sonrası dönemin rekoru kırıldı.

Turizm Bakanı Avtandil Gartskiya'nın 2016 turizm sezonunu değerlendirdiği basın toplantısında verdiği bilgilere göre, tatil sezonunun sona erdiği 1 Ekim 2016 tarihi itibarıyla Abhazya'yı ziyaret edenlerin sayısı %15 artarak 1,4 milyon kişiye ulaştı.

Turizm sezonunun en az bir ay daha süreceğini hatırlatan Gartskiya, "Bu rakamlar nihai sonucu göstermiyor, yıl sonuna doğru daha net rakamlar verebileceğiz" dedi.

Gartskiya'ya göre, 2015 yılında turizmin ülke bütçesine katkısı 350 milyon ruble arttı. Bu rakamın 2016 yılı sonunda 400 milyon ruble olarak gerçekleşmesi bekleniyor.

Turizm Bakanı basın toplantısında ayrıca Psou sınır kapısında bir turizm enformasyon bürosu kurulacağı bilgisini de verdi. 

Abhazya Devlet Turizm Kalkınma Programı'nın bir parçası olan bu proje için dört milyon rublelik bir bütçe tahsis edildi. Bütçenin 500 bin rublesi Abhazya Devlet Üniversitesi'nde, turizm rehberi adayı öğrencilerin eğitimi için kullanılacak, kalan kısmı ise turizm danışma merkezinin kurulmasına yönelik olacak. Merkezin kurulmasıyla turistlere sadece oteller ve turistik yerler değil, tarihi bilgiler, turistik yollar, tamir atölyelerine varıncaya kadar ayrıntılı bilgi verebilmek amaçlanıyor.

Avtandil Gartskiya inşaata planlandığı gibi 2017 yılında başlanacağını, şu anda merkezin nerede yapılacağı ile ilgili müzakere aşamasında olduklarını söyledi.

Kaynak: Sputnik Apsny