Abhazya Cumhurbaşkanlığı Binicilik Yarışları Bzıp’ta Yapıldı

Cumartesi, 27 Ağustos 2016 21:04

Abhazya’da her yıl geleneksel olarak yapılan Cumhurbaşkanlığı Binicilik Kupası bu yıl, Rusya’nın Abhazya’nın bağımsızlığını tanımasının 8. yıldönümünde “Abhazya Tanınma Günü”ne rastlatılarak gerçekleştirildi.

Gagra’nın Bzıp Köyü hipodromunda yapılan yarışmaya Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacımba, Başbakan Beslan Bartsıts, İçişleri Bakanı Aslan Kobakhia, Rusya’nın Abhazya Büyükelçisi Semyon Grigoryev, Milli Eğitim ve Kültür Bakanları ve resmi personel katıldılar.

Raul Hacimba’nın açılış konuşmasının ardından, 1992-1993 vatanseverlik savaşında ölen süvariler için dikilen anıta çelenk konuldu. Ayrıca bu savaşta can veren altı bisikletçinin isim plakaları da törenle anıta çakıldı.

Devlet Fizik Kültür Komitesi Başkanı Bagrat Hutaba’nın Abhaz halkını kutladığı kısa konuşmasının ardından yarışmalara start verildi.

Geleneksel Abhaz atlı sporu olan cirit oyunuyla başlayan müsabakalar kıyasıya bir mücadeleye sahne oldu. Cirit oyununda ezeli rakipler Oçamçıra ve Gudauta takımlarından galip gelen Gudauta oldu.

Abhazya, Kuzey Kafkasya, Krasnodar Bölgesi ve Rostov Bölgesi'nden 40’ın üzerinde safkan at ve binicilerinin katıldığı Cumhurbaşkanlığı Kupası yarışlarında ise yedi ayrı koşuda kupa ve nakit ödüller sahiplerini buldu.

Cumhurbaşkanı Hacimba, uluslararası alanda yapılan bu binicilik Kupası’nın temel amacının ulusal sporun gelişimi ve tanıtımını teşvik etmek olduğunu söyledi.

Kaynak: Sputnik Apsny