Ünlü Abhaz Soprano Hibla Gerzmaa "Medea"yı Vatanına Getirdi

Cuma, 05 Ağustos 2016 14:53

Sohum sahilinde eski kale kalıntılarının bulunduğu Dioskuria’da kurulan açık hava sahnesinde gerçekleştirilen, “Hibla Gerzmaa Davet Ediyor” müzik festivali sona erdi. İlk gün Hibla Gerzmaa'nın oynadığı, Abhaz mitolojisindeki Argonoutlar Destanı karakterlerinden Medea'nın konu edildiği "Medea" adlı opera festivale damgasını vurdu.

Medea'nın orijinal sahnesi için 28 Temmuz’da Rusya’dan on iki kamyon dolusu teknik ekipman getirildi ve 30 kişi tarafından yapılan yaklaşık bin kişi kapasiteli bir amfitiyatro ve sahne kurulumu gerçekleştirildi.

Dünyaca ünlü Abhazyalı soprano Hibla Gerzmaa’nın 3-4 Ağustos günlerinde gerçekleştirdiği muhteşem performanslara sahne olan festivalde Abhazyalılar tam anlamıyla bir müzik şöleni yaşadılar. Gösteri başlamadan önce birkaç gün önce kaybettiğimiz dünyaca ünlü Abhazyalı yazar Fazıl İskender için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Festivalin biletlerinin nereden nasıl temin edilebileceği günlerce Abhazya kamuoyunu meşgul ederken, biletlerin sosyal medya üzerinden yapılan küçük yarışmaları kazananlara verileceği öğrenildi. Sadece bir gün ve kısıtlı sayıda satışı yapılan biletlere ulaşmak o kadar zordu ki, konser öncesi Gerzmaa’yı makamında kabul eden Cumhurbaşkanı Hacimba da, bir şekilde özel telefonunu öğrenip kendisine ulaşan bir vatandaşın yalvararak bir konser bileti istediğini anlattı. Hacimba ayrıca Abhazya’nın dünya çapında tanınmasına aracı olan sanatçılardan olan Gerzmaa ile gurur duyduklarını söyleyerek kendisine teşekkür etti.

3 Ağustos gecesi, sadece dünya çapında yetenekli sopranoların canlandırmaya cesaret ettiği “Medea” operasındaki Medea karakterini başarıyla canlandıran Gerzmaa ve ekibi, ilk perdenin sonundaki şiddetli yağış sonrasında açık hava sahnesindeki oyuna ara vererek, oyuna Abhaz Tiyatrosu’nda devam ettiler. Sanatçıyı izleyen Cumhurbaşkanı Raul Hacimba, Kültür Bakanı Elvira Arseliya ve diğer devlet erkanının çabalarıyla tiyatroya taşınan oyun 3,5 saat süren bir performansın ardından sanatseverlerce ayakta alkışlandı. 

Abhaz mitolojisinin karakterlerinden biri olan Medea, özellikle Yunan mitolojisinde de yer alıyor ve dünya  edebiyatında da bir çok esere ilham vermiştir. Hibla Gerzmaa da “Evimde Medea’yı  kendi  doğduğu tarihi topraklarına getirmekten gurur duyuyorum” diyerek, konserin Abhazya’da olmasına katkıda bulunan herkese teşekkür etti.

4 Ağustos gecesi ise Hibla Gerzmaa opera caz ve bluesdan oluşan karma bir performans sergiledi. Bu sunumda Germaa’ya Daniel Kramer ve triosu eşlik etti.

Uluslararası "Hibla Gerzmava Dvet Ediyor Festivali” ilk defa 2001 yılında yapılmıştı. Her yıl Abhazya’da yapılan ancak 2014 yılında sınırlarını aşarak Moskova’da Çaykovski Konservatuarı’nda, 2015 yılında ise Viyana'da ünlü Altın Salon opera binasında gerçekleştirilen festival, 15. yılında jübilesini Abhazya’da yaptı.

Kaynak: Apsnypress-Sputnik Apsny