Fırtına ve Sel Felaketi Sohum'da Büyük Hasara Neden Oldu

Perşembe, 04 Ağustos 2016 18:03

Bir aylık yağışı bir gecede gören Abhazya’nın başkenti Sohum’da son 20 yılın en büyük doğa felaketi gerçekleşti.

Sohum şehir idaresinden verilen bilgilere göre, 3 Ağustos saat 21:40’da başlayarak dakikalar içinde bir aylık yağışın yarısı şehre boşaldı, 4 Ağustos sabahına kadar devam eden fırtına ve şiddetli yağışlar ciddi hasarlara yol açtı. Şehirde henüz kesin hasar tespiti yapılamadı ancak Sohum İl Meclisi Başkanı, şehir idaresi ve bölüm başkanları Acil Durumlar Bakanlığı’nın da aktif desteğiyle hemen toplanarak, gece yarısı çalışmalara başladılar.

Sohum dışındaki yerlerde normal yağışın gerçekleştiğini bildiren ve şehirdeki onarım çalışmaların hala devam ettiğini bildiren Şehir İdaresi Başkan Yardımcısı Leon Kvarçiya,

"Fırtına nedeniyle elektrik direklerinin üzerine devrilen ağaçlar uzun süren kesintilere neden oldu. Şehrin doğu kesimindeki su pompa istasyonunda zaten bir süredir onarım çalışmaları devam ediyorken, dağlardan gelen taş, toprak ve kum dolu sel nedeniyle su sistemlerinin çoğunluğu kırıldı veya zarar gördü. Tüm ekiplerimizle onarım çalışmalarına devam ediyoruz. Turizmin yoğun olduğu göz önüne alınarak, pansiyonların yoğun olduğu Sinop bölgesinde temizleme ve onarım çalışmaları tamamlandı, kentin orta kesimlerindeki kesintiler giderildi, 2-3 trafo haricinde elektrik ağı beslemesine başlandı, şehrin merkezi noktalarında temizlik çalışmaları bitmek üzere. Şehir sakinlerine de çağrıda bulunmak istiyorum; evlerinin çevresinde toprakla bitişik olan bölümleri temizlemeye çalışsınlar ve ekiplerimize yardımcı olsunlar. Bu ölçüde felaketin izlerini ortadan kaldırmak için maalesef ekiplerimizin çabaları yetersiz kalıyor. Bu yapılanlar çalışmalarımızın sadece 1. aşamasıdır.

2. aşamada ise hasar gören karayollarımızı tamir edeceğiz. Bu da oldukça zor ve maddi kaynak gerektiren bir çalışma olacak…”

Doğal afet sırasında can kaybı olmadığını da bildiren Kvarçiya, ambulans ve hastanelerin ise acil durum modunda çalıştığını söyledi.

Fırtına hakkında bilgi veren Abhazya Hidrometeoroloji  Başkanı Levard Barsıts ise, bu yağış türünün Subtropikal iklim özelliği olduğunu ancak bir gecede bu kadar yoğun olmasının sıradan olmadığını belirterek, Abhazya’da so günlerde normalin altında olan nem oranının bu yağışa neden olduğunu söyledi. Barsıts, önümüzdeki günlerde bu şiddette bir yağışın beklenmediğini de sözlerine ekledi.

Kaynak: Apsnypress-Sputnik Apsny