Abhazyalı Sürücüler de Navigasyon Sistemini Kullanabilecek

Cumartesi, 30 Temmuz 2016 16:29

Abhazya'da sürücüler ve dışarıdan gelen misafirler çok yakında navigasyon (haritadan adres bulma) sistemine kavuşacaklar.

Sistemin şu anda başkent Sohum'da kısıtlama olmaksızın kullanılabildiği bildirilirken, diğer şehirlerde ise Yandex'e yüklü olan haritaların eksikliği ve kullanılmayan yanmış yılkılmış binaların adres eksikliğine neden olmasından dolayı kısmen kullanılabildiği belirtildi. Alınan bilgilere göre, bu eksiklerin tamamlanmasıyla Gagra, Pitsunda ve diğer bölgelerde de navigasyon sisteminin tam olarak kullanılması mümkün olabilecek.

Abhazya'da navigasyon sistemi yaratma fikrini ortaya atan ve yaptığı çalışmalarla gerçekleşmesine katkıda bulunan "Garuda Express" firmasının sahibi George Açba, Sohum'a ait bir navigasyon haritası yaratma çalışmasına sadece iki ay önce başladıklarını söyledi. Bu sistemle yalnızca insanların değil mal ulaşımının da daha çabuk yapılabileceğini belirten Açba, bundan sonra turist akışının, özellikle araçlarıyla gelen turistlerin artacağını söyledi.

Sistemi başlatmak için çok uğraşmaları gerektiğini anlatan projenin teknik yöneticisi Damey Conua, yaşadıkları ilginç sürecin ayrıntılarını şöyle özetledi:

"Görevimiz, bize ayrılan Yandex harita kartını tüm evleri ve görülecek diğer yerleri belirterek tam olarak hatasız doldurmak gerekiyordu, ancak Sohum'da bir çok nesne haritada görünenle eşleşmiyordu. Çünkü Sohum şehir yönetimindeki harita çok eskiydi. Evlerin bir kısmının hiç adres kaydı yoktu. Öncelikle bir harita oluşturmak için herhangi bir sürücü gibi düşünerek, arabayla binaların, evlerin önünden geçtik, adresleri tek tek kaydettik, yanlış olanları düzelttik. Farklı farklı bilgiler geldi, bunları birleştirdik. Sonra birkaç sürücüye bu haritaları vererek, bir ay boyunca şehirde her köşe bucağı dolaşmalarını haritalardaki bilgileri doğrulamalarını sağladık.

Navigasyon kartına Sohum'da 12 bin yer bilgisi girdiklerini bildiren Conua'ya göre başkentte şu anda navigasyonu, çoğunluğu turist olmak üzere, az sayıda insan kullanıyor, bu da sistemi kullanmayı bilmemelerinden kaynaklanıyor. 

Kaynak: Sputnik Apsny