Abhazya Cumhurbaşkanlığı'nın Yarın Yapılacak Referandumla İlgili Açıklaması

Cumartesi, 09 Temmuz 2016 20:29

Yarın Abhazya halkı bir referandum için sandık başına gidecek. İktidar yanlıları mitingde halka sandık başına gitmemelerini önerdi. Böylece katılım az olacak ve referandum geçersiz sayılacak. Muhalefet ise taraftarlarına sandığa gitmelerini öneriyor.

Referandumda halka şu soru sorulacak: "Abhazya Cumhurbaşkanlığı seçiminin erken yapılmasının gerekli olduğunu düşünüyor musunuz?" 

Muhalefetin, referandumun ertelenmesi isteğiyle 5 Temmuz 2016'da gerçekleştirdiği olaylı mitingin ardından erteleme reddedilmiş, referandumun daha önce kararlaştırılan 10 Temmuz 2016 günü (yarın) yapılacağı söylenmişti. Abhazya Cumhurbaşkanlığı yarın yapılacak referandum öncesinde bir açıklama yayınladı. Cumhurbaşkanlığı Basın Servisi'nden yapılan açıklama özeti şöyle:

"Bildiğiniz gibi, 14 Mart 2016 tarihinde bir girişim grubu Cumhurbaşkanlığı seçimlerini erkene almak konusunda bir halk referandumu yapılmasıyla ilgili Abhazya Merkez Seçim Kurulu'na başvurdu.

22 Nisan'da 19.314 Abhazya vatandaşının imzası ile Merkez Seçim Kurulu'na dilekçeler verildi.

19 Mayıs 2016'da, bir referanduma gitme gereği nihai raporlarla Cumhurbaşkanı Raul Hacimba'ya gönderildi.

Cumhurbaşkanı Hacımba, 1 Haziran 2016'da referanduma gidilmesi ile ilgili bir kararname imzaladı.

Muhalefet güçlerinin temsilcileri, referandumun 2016 sonbaharına ertelenmesini istediler.

Bu durum doğrudan referandum yasasıyla çelişmektedir. Kanuna göre, bir referandum ilgili kararnamenin imzalanmasının ardından üç ay içinde yapılmalıdır. Buna göre referandum en geç 31 Ağustos tarihine kadar yapılmalıdır.

Eğer muhalefet tarafından referandum sonbaharda isteniyorsa, imza toplama ve Merkez Seçim Kurulu'na başvurular daha geç bir tarihte yapılmalıydı.

5 Temmuz olaylarından sonra Cumhurbaşkanı toplumsal mutabakat ve siyasi uzlaşma sağlanması amacıyla, muhalefetin bazı isteklerini yerine getirdi.

İçişleri Bakanı'nı görevden aldı, seçmenlerin zaman aşımına uğramış kimliklerle de oy kullanmalarının önünü açtı ve televizyonda muhalefetin de görüşlerine yer verilmesini sağladı.

Ancak bu isteklerin yerine getirilmesi muhalefeti memnun etmediği gibi, referandumun iptaline varan yeni isteklerle gelmelerine yol açtı. Ancak, muhalefetin referandumu ertelemek veya iptal etmek isteği yasal dayanaktan yoksundur.

Abhazya Cumhuriyeti yasalarına göre referandum iki şekilde ertelenir: Önümüzdeki iki ay içinde başka bir referandum varsa veya Abhazya Cumhuriyeti Parlamentosu milletvekili seçimleri varsa. Referandum kararı çıktıysa ve zamanlama uygunsa, referandumun yapılması zorunludur. Referandum ancak Abhazya Cumhuriyeti Yüksek Mahkemesi kararı ile iptal edilebilir.

Buna ek olarak, referandum kararı bir grup vatandaşın resmi başvurusu sonucu alındı, muhalefet sadece bu girişimi destekledi. Bu nedenle, siyasi ve kamu kuruluşlarının, muhalefet üyelerinin referandumun kaldırılması veya iptal edilmesi isteğini uygulama yetkisi yoktur. Ayrıca referandum istediklerini belirten vatandaşlara ait 19 bin imzayı da yok sayamayız, bu vatandaşlarımızın da yasal hakları var.

Yasaları doğru uygulamakla mükellef olan Cumhurbaşkanlığı makamı, siyasi durumun ve istikrarın bozulmaması için gerekli koşulları yaratan hukuk alanı dışına çıkamaz.

Abhazya vatandaşlarının anayasal hakkı gereğince,10 Temmuz 2016 günü yürürlükteki yasalara tamamen uygun şekilde bir referandum yapılacaktır."