Abhazya FIFA'ya Üyelik Başvurusunda Bulunuyor

Perşembe, 16 Haziran 2016 17:54

Kosova’nın FIFA’ya kabul edilmesinin ardından, Abhazya da Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği FIFA’ya katılmak için başvuruda bulunmaya hazırlanıyor.

Geçtiğimiz günlerde, FIFA’ya üye olamayan ülkelerin bağlı olduğu CONIFA 2016 Dünya Futbol Şampiyonası’na ev sahipliği yapan ve şampiyonluk kupasını kazanan Abhazya’da spor otoriteleri de bu girişimi destekliyor.

Şampiyonaya gözlemci olarak katılan FIFA temsilcisi Sergey Azizov da basın toplantısında “Abhazya ve oynadığı futbolun kalitesi FIFA’ya layık bir ülke olduğunu gösteriyor. Kupayı da kazanırsa kendini tanıtma yolunda bir adım atmış olacaktır” şeklinde konuşmuş, şampiyonanın ardından Başbakan Arthur Mikvabiya FIFA Başkanı Başkanı Gianni Infantino’ya  bir mektup göndererek, Abhazya’da futbola verilen önemi anlatarak, şampiyonayı ve ev sahipliğini başarılı bir organizasyonla gerçekleştiren Abhazya’nın benimsenmesi isteğiyle başvuruda bulunulacağını söylemişti.

Gelişmeleri yorumlayan Spor otoritesi Ahrik Tsveiba, FIFA’ya üyelik yolunun zorluklarla dolu olduğunu ancak uzun vadede bunun gerçekleşebileceğini söyledi. Tsveiba, Abhazya’nın ConIFA 2016 Şampiyonası organizasyonunu çok yüksek düzeyde gerçekleştirdiğini de belirterek, FIFA tarafından kabul edilen Abhazya ile benzer konumlardaki ülkeleri örnek gösterdi ve “ümitli olmak için nedenlerimiz var” dedi.

 

Futbol Onur Koçu Nikita Simonyan ise Abhazya, Osetya ve Transdinyester gibi tanınmayan cumhuriyetlerin, Kosova’nın FIFA üyeliğini yakından takip etmeleri gerektiğini söyledi. Abhazya’nın başvurusu için hiçbir yasal engelin olmadığını vurgulayan ve örneklerle BM üyesi ülkeler dışındaki üyelerini de hatırlatan Simonyan, "Kosova’nınkabul edildiği FIFA’ya bizler kabul edilmezsek, FIFA’nın uluslararası temsiliyeti sorgulanmalıdır” dedi.

Kaynak: Sputnik Apsny

 

Bilindiği gibi son günlerde adı çeşitli yolsuzluklarla anılan ve 8. dönem başkanının istifasıyla düzelme yoluna giren FIFA (Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği) 1904 yılında Fransa’da, Belçika, Danimarka, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç ve İsviçre'nin katılımıyla kuruldu. Merkezi İsviçre'nin Zürih kentindedir.

211 ulusal futbol federasyonunun üyesi olduğu FIFA, çeşitli futbol turnuvalarını düzenlemesinin yanı sıra dünya futbolunu yöneten, kuralları uygulayan, değiştiren kuruluştur. Düzenlemekte olduğu en önemli turnuva ise 1930'dan bu yana gerçekleştirilen FIFA Dünya Kupası'dır.

Filistin gibi siyasi varlığı tartışmalı olan ülkelerin üyeliğinin de bulunduğu FIFA’nın Cebelitarık’ın üyelik başvurusunu reddettiği, ancak Cebelitarık’ın da 2013 yılında UEFA’ya üye olduğu biliniyor.