Baras Kudzhba'nın Müzik Performansı Kremlin'de Alkışlandı

Pazartesi, 30 Mayıs 2016 18:37

Moskova’da Kremlin Sarayı’nda gerçekleştirilen ve genç ve üstün yetenekli müzisyenlerin katıldığı “Melodik Nesiller” IV. Uluslararası Çocuk Müzik Festivali’ne davet edilen Abhazyalı Baras Kudzhba, performansıyla göz doldurdu.

Uluslararası alanda en prestijli müzik organizasyonlarından biri olarak kabul edilen festival, Moskova'da Büyük Kremlin Sarayı St. George Salonu'nda, Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanlığı Orkestrası eşliğinde gerçekleştirildi. Festivalin direktörü Rusya Cumhurbaşkanlığı Orkestrası Yöneticisi Vera Krylova. "Melodik nesiller" festivaline Rusya, Abhazya, Belarus, Ermenistan, Türkmenistan, Çin, Sırbistan ve Vietnam’dan genç ve üstün yetenekli müzisyenler davet edildi. Festivale katılan sanatçıların her biri, klasik eserlerden oluşan performansları ile sahne aldılar.

Rusya’nın ulusal öneme sahip bu müzik organizasyonuna katılma başarısını gösteren Baras henüz 14 yaşında, Gagra Koleji’nde 8. sınıfta ve Sohum Müzik Lisesi'nde okuyor. Müzik Okulu'nda öğretmeni Ninel Bjania'dan ders alan Kudzhba, yıllar önce ailesiyle birlikte Türkiye’den Abhazya’ya dönüş yaptı ve Pitsunda’da yaşamaya başladı.  Ailesinin destekleri ve kendi çabalarıyla şimdiden Abhazya’nın gelecek vadeden başarılı müzisyenlerinden biri  olmayı başardı.

Küçük yaşlardan itibaren müzik dersleri alan ve piyanoyla birçok konser ve dinletilerde boy gösteren Baras Kudzhba, son dört yıldır Abhazya’da yapılan müzik yarışmalarında birinci olarak kariyerini geliştirdi. En son 29 Mayıs günü Moskova’da yapılan “Melodik Nesiller” IV. Uluslararası Çocuk Müzik Festivali’ne davet edildi ve annesiyle birlikte gittiği festivalde, Rusya Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde piyanosuyla sunduğu performansı beğeniyle izlendi.