Türkiye Diasporasından 152. Yıl Mesajı: "Nart Ateşi Asla Sönmeyecek!"

Pazar, 15 Mayıs 2016 17:10

Türkiye Adige-Abhaz diasporası tarafından her yıl 21 Mayıs'ta düzenlenen büyük sürgün anma etkinliklerinin 152. si, örgütlerimizden Kafkas Dernekleri Federasyonu tarafından 14 Mayıs Cumartesi günü Kefken Karaağaç köyü sahili ve anıt mezarında yapıldı. Anma etkinliğine, Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Raul Hacimba da bir video mesaj ile katıldı (izlemek için lütfen tıklayınız)

Cumhurbaşkanı Hacimba'nın mesajının içeriği şöyle:

"Değerli soydaşlarımız, can kardeşlerimiz, kız kardeşlerimiz;

19. yüzyıldaki büyük Kafkas savaşları sonucunda Abhaz, Adıge ve diğer Kafkas toplumlarından çok sayıda insanımız vatanlarından ayrılmak zorunda bırakıldı.

O dönemde yaşanan trajediler, birçok Abhaz köyünün, kasabasının ve bölgesinin tamamen boşalmasına neden oldu. Ulusumuz ikiye bölündü. Sürgün yollarında ise halkımızı açlık, yokluk ve benzeri görülmemiş zorluklar beklemekteydi.

Ancak her şeye rağmen Abhaz kimliğimizi, binlerce yıllık bir sürecin içerisinden geçirerek getirdiğimiz örfümüzü, dilimizi ve kültürümüzü günümüze dek korumayı başarabildik.

Bugün Türkiye, Suriye ve Ürdün’de yaşayan soydaşlarımız bulundukları ülkelerin onurlu birer vatandaşı olup, oradaki sosyal yaşamın da ayrılmaz bir parçası konumundalar.

Diasporalarımız oluşturdukları kurumlar sayesinde Abhaz geleneklerini günümüzde de yaşatmaktalar. Ayrıca her şeyden önemlisi, bağımsız Abhazya Devleti’ni gündemlerinde tutma, onunla dayanışma içerisinde olma ve anavatanlarına geri dönüş konularında da ellerinden geleni esirgememeleridir.

Abhazya yönetimi olarak bizler de bu alanda üzerimize düşen her türlü sorumluluğu yerine getirme gayreti içerisindeyiz. Bu çabamız önümüzdeki dönemde de artarak devam edecektir. Kanımca bugün çeşitli uluslararası sorunlardan kaynaklanan bazı sıkıntıları da zamanla aşmayı başarabileceğiz.

Bu yıl, manevi değerleri bizce son derece büyük olan Ömer Beyguaa ve Orhan Aşamba ile ilgili Abhazya ve Türkiye’de düzenlenen etkinlikler de bizleri gelecek adına oldukça umutlandırıyor.

Hepinize bundan sonrası için sağlık, mutluluk ve başarı dolu bir gelecek diliyorum. Kafkas Savaşları’nın yol açtığı trajedilerde yaşamlarını yitiren ve o kötü kaderi yaşamak zorunda kalan soydaşlarımızın anıları sonsuza dek unutulmasın!

Yüce Tanrım bundan böyle benzeri felaketleri yaşamaktan hepimizi korusun!

Yaşasın Abhazyamız!

Yaşasın aynı kanı taşıyan Abhaz-Adige halkının birliği ve kardeşliği…

Raul Hacimba
Abhazya Cumhuriyei Devlet Başkanı"

 

Kafkas Dernekleri Federasyonu, etkinliği;

"Oradaydık...

İstanbul'dan, İzmir'den, Mersin'den, Kahramanmaraş'tan, Turhal'dan, Samsun'dan, Türkiye'nin her yanından gelen...

Çocuğu, genci, yaşlısı, kadını, erkeği, binlerce yürek...

152 yıl önce yaşanan acıları unutmayan, unutturmayan, halkının acılarını tüm benliğinde hisseden Çerkesler ve Çerkes dostları...

14 Mayıs'ta hep beraber bir kez daha gösterdik ki
Nart Ateşi Asla Sönmeyecek!"

sözleriyle özetlerken, anma törenine Türkiye'deki değişik basın organlarında da yer verildi. Bunlardan Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan haber şöyle:

"Kafkas Derneklei FederasyonuKafkas Dernekleri Federasyonu tarafından 1864 yılında yaşanan Rus-Kafkas savaşı sonrası sürgün edilen 1 milyon Çerkes için Kocaeli’de anma programı düzenlendi.

Kafkasya bölgesinden 1864 yılında yaşanan Rus-Kafkas savaşı sonrasında sürgün edilen 1 milyon Çerkes için, Kafkas Dernekleri Federasyonu tarafından Kocaeli’nin Kandıra ilçesine bağlı Babalı köyünde anma programı düzenlendi. Kefken Karaağaç köyünde bulunan Sürgün Anıtı önünde ataları için dua eden Çerkesler, daha sonra Babalı Merkez Camii önünde toplanarak sahile yürüdü. Sürgün sonrasında atalarının Babalı sahilinde karaya çıkması dolayısıyla her yıl ataları için Babalı sahilinde anma töreni düzenleyen Çerkes halkları, büyük sürgünün 152. yıldönümünde Kafkasya’dan sürgün edilen 1 milyon Çerkes için toplandı.

MEZAR TAŞI NÖBETİ TUTTULAR
Programda Babalı Merkez Camii’nden başlayarak Babalı sahiline kadar süren yürüyüşün ardından, üzerinde 21 Mayıs 1864 yazan çelenk denize bırakıldı ve karanfiller atıldı. Daha sonra sahilde Nart Ateşi’ni yakan Çerkesler, ateşin çevresinde ataları için mezar taşı nöbeti tuttu. Program Sürgün Andı’nın okunması ile sona erdi.

“MAĞARALARDA 6 AY YAŞAMIŞLAR”
Anma programı esnasında gazetecilere açıklamalarda bulunan Kafkas Dernekleri Federasyonu Başkanı Yaşar Aslankaya, “O dönemde Türkiye, Avrupa ve Kafkasya’dan gelen Çerkesler Kandıra’da toplanmışlar. Bizler de Çerkesler olarak geçmişimizi unutmamak ve tarihimizi gelecek kuşaklara aktarmak adına her yıl burada anma programı düzenliyoruz. Bugün yaptığımız anma programımıza yaklaşık 20 bin kişi katıldı. Çerkes Sürgünü’nün tarihinde Kandıra’nın önemli bir yeri var. Atalarımız buradaki mağaralarda yaklaşık 6 ay yaşayıp daha sonra normal yaşama dönmüşler. Burası bizim için Çanakkale Şehitliği kadar kutsal ve önemsediğimiz bir mekandır. Gelip burada geçmişte kaybettiklerimizi anıyoruz. Dualar ediyoruz. Her yıl katılım artıyor” dedi.