Abhazya Parlamentosu Genç Çiftlere Konut Tahsisiyle İlgili Kararname Çıkardı

Pazar, 08 Mayıs 2016 19:02

Abhazya Bakanlar Kurulu, başkent Sohum'da genç aileler için konut tahsisine ilişkin bir kararnameyi kabul etti.

6 Mays 2016 Cuma günü kabul edilen kararnameye göre başlangıç olarak, Bakanlar Kurulu'ndan yazılı olarak kendilerine konut tahsisi başvurusunda bulunan 10 genç aileye Sohum Krasnomayakskaya Caddesi'ndeki birer daire tahsis edildiği bildirildi. 

Konutların, ilk defa yapılan uygulamada istisna olarak geri dönüş devlet fonundaki devlet konut stokundan karşılandığı belirtilirken, Sohum Belediyesi'nden de ailelere yasal olarak konut kullanım hakkı belgelerini vermeleri sağlandı.

Abhazya Başbakan Birinci Yardımcısı Şamil Adzınba'ya göre bu uygulama, devletin konut sorunlarının çözümünde gösterdiği kararlılığın başlangıcı ve bir emsal olması açısından önemli. Adzınba konuyla ilgili, "İlk adım atıldı, ancak ilk uygulama olduğu için bizim açımızdan zor bir adım oldu bu. Başbakanımız bizzat konuyla ilgilendi. Bundan sonra diğer seçenekler de devreye sokulacak ve konut sorunu yavaş yavaş da olsa kesinlikle çözülecek" şeklinde konuştu.

Abhazya Başbakanı Artur Mikvabiya da yakın gelecekte sadece genç ailelere değil, engelli gaziler ve diğer savaş gazilerine de sırayla konut vermeyi planladıklarını bildirdi.

Kaynak: Sputnik Apsny-Apsnypres